Отидете към основна версия

1 665 17

ООН подложи на анализ състоянието на правата на човека в Китай

  • китай-
  • права на човека-
  • оон-
  • анализ-
  • състояние

Пекин отрича да има злоупотреби

Снимкa: Shutterstock

На ключова среща на ООН във вторник Китай беше подложен на внимателен анализ на състоянието на правата на човека, като западните страни призоваха за повече защита на уйгурите от Синдзян и за по-голяма свобода в Хонконг, докато Пекин заяви, че е постигнал исторически напредък, предаде Ройтерс.

Прегледът в ООН в Женева е първият, след като през 2022 г. висшият служител на световната организация по правата на човека публикува доклад, в който се казва, че задържането на уйгури и други мюсюлмани в китайския регион Синдзян може да представлява престъпление срещу човечеството.

Пекин отрича да има злоупотреби.

През последните седмици Китай е лобирал пред незападните страни да похвалят състоянието на правата на човека преди срещата, като е изпращал меморандуми до пратеници, съобщиха дипломати пред Ройтерс.

Дипломатическата мисия на Китай не коментира съобщенията за лобиране. Делегацията му в Женева заяви във вторник, че е постигнал напредък след последния преглед в ООН през 2018 г., като заяви, че е извел близо 100 млн. души от бедността.

"Тръгнахме по път на развитие на правата на човека, който е в съответствие с тенденциите на времето и отговаря на националните условия на Китай, и постигнахме исторически успехи в този процес", заяви посланик Чен Сю на срещата.
На сесията във вторник ще говорят около 163 държави, като всяка от тях разполагаше само с 45 секунди за изказване.

Много държави похвалиха усилията на Китай в областта на правата на човека, включително Етиопия и Камерун. Западните държави изразиха загриженост, включително Германия, която посочи нарушения на правата на човека в Синцзян и Тибет, и Канада, която призова Китай да отмени спорния закон за националната сигурност на Хонконг.

Ерик Чан, главният секретар на Хонконг, похвали закона.

"Дните на социални безредици и страх вече са минало. Стабилността, както и законността и редът, са възстановени и нашият град се връща към нормалното си функциониране", заяви той на срещата в ООН.

Сара Брукс от "Амнести интернешънъл" заяви, че срещата рискува да послужи като "смокинов лист" за Китай и страните, които се стремят към по-тесни връзки с Пекин.

По-късно във вторник пред сградата на ООН е планиран протест с участието на тибетски, уйгурски и хонконгски активисти и китайски дисиденти.

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 7 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания