На ключова среща на ООН във вторник Китай беше подложен на внимателен анализ на състоянието на правата на човека, като западните страни призоваха за повече защита на уйгурите от Синдзян и за по-голяма свобода в Хонконг, докато Пекин заяви, че е постигнал исторически напредък, предаде Ройтерс.
Прегледът в ООН в Женева е първият, след като през 2022 г. висшият служител на световната организация по правата на човека публикува доклад, в който се казва, че задържането на уйгури и други мюсюлмани в китайския регион Синдзян може да представлява престъпление срещу човечеството.
Пекин отрича да има злоупотреби.
През последните седмици Китай е лобирал пред незападните страни да похвалят състоянието на правата на човека преди срещата, като е изпращал меморандуми до пратеници, съобщиха дипломати пред Ройтерс.
Дипломатическата мисия на Китай не коментира съобщенията за лобиране. Делегацията му в Женева заяви във вторник, че е постигнал напредък след последния преглед в ООН през 2018 г., като заяви, че е извел близо 100 млн. души от бедността.
"Тръгнахме по път на развитие на правата на човека, който е в съответствие с тенденциите на времето и отговаря на националните условия на Китай, и постигнахме исторически успехи в този процес", заяви посланик Чен Сю на срещата.
На сесията във вторник ще говорят около 163 държави, като всяка от тях разполагаше само с 45 секунди за изказване.
Много държави похвалиха усилията на Китай в областта на правата на човека, включително Етиопия и Камерун. Западните държави изразиха загриженост, включително Германия, която посочи нарушения на правата на човека в Синцзян и Тибет, и Канада, която призова Китай да отмени спорния закон за националната сигурност на Хонконг.
Ерик Чан, главният секретар на Хонконг, похвали закона.
"Дните на социални безредици и страх вече са минало. Стабилността, както и законността и редът, са възстановени и нашият град се връща към нормалното си функциониране", заяви той на срещата в ООН.
Сара Брукс от "Амнести интернешънъл" заяви, че срещата рискува да послужи като "смокинов лист" за Китай и страните, които се стремят към по-тесни връзки с Пекин.
По-късно във вторник пред сградата на ООН е планиран протест с участието на тибетски, уйгурски и хонконгски активисти и китайски дисиденти.