Сейфът, при взрива на който на 1 януари беше убит палестинският посланик в Чехия, не е бил отварян над 20 години, съобщи агенция АП, позовавайки се на изказване на министъра на външните работи на Палестинската автономия Риад ал Малки.
По думите му, сейфът стоял в ъгъла на старата дипломатическа мисия и при преместването в новата резиденция посланик Джамал ал Джамал просто решил да провери съдържанието му. Той отворил сейфа и помолил съпругата си да му донесе лист и писалка, за да състави списък на съхраняваните вещи, след което избухнал взрив. Ал Малки не е изложил версия какво точно е предизвикало експлозията.
Взривът би могъл да възникне както случайно, така и при невнимателно боравене с устройството, обясняват от полицията. В момента вариантът терористичен акт не се разглежда от следствието.
След експлозията 56-годишният дипломат бе закаран в болница, където малко по-късно почина от раните си. 52-годишната му съпруга, която била натровена от дима и в щок, също бе хоспитализирана, но вече е изписана. Джамал ал Джамал, който беше назначен за посланик на Палестина в Чехия през октомври 2013 г., се преместил със семейството си в нова резиденция няколко дни преди трагичния инцидент.
Според в. „Ню Йорк Поуст“ сейфът бил използван още през 80-те години в офисите на Организацията за освобождение на Палестина.
Директорът на чешката полиция Мартин Червичек заяви, че в страната сейфове, при които се задейства взривен механизъм в случай на неправомерен достъп до тях, са забранени. „Подобни предмети не би трябвало да има в нито едно посолство и в рамките на сегашното разследване ще направим съответните проверки“, увери той.
Нощес в Прага от Палестинската автономия пристигна специална делегация от експерти, които ще помагат на следствието. Палестинските власти като че ли не са склонни да се доверят на версията, изключваща терористичен атентат, коментира италианският в. „Ла Република“.
NEWSru Israel припомня, че през далечната 1979 г., веднага след завършване на университет, Джамал ал Джамал е бил назначен за заместник-посланик в палестинското дипломатическо представителство в България. През 1984 г. е бил преместен на служба в Чехия, а от 2005 г. до сегашното си повторно назначение в славянската страна е бил генерален консул на Палестина в Египет.
Чехия е една от първите държави, предоставили статут на „палестинско посолство“ на дипломатическата мисия на Палестинската автономия.