Отидете към основна версия

2 760 79

Европа заплашва Орбан: Ще го принудим да замълчи

  • европа-
  • виктор орбан-
  • заплаха-
  • замълчи-
  • европейски съюз-
  • унгария

Гласуването следващата седмица относно помощта за Украйна е от съществено значение както за Украйна, така и за посланието на ЕС към руския президент Владимир Путин

Снимкa: Shutterstock

Нещата със сигурност няма да вървят добре за Унгария, ако тя се опита да попречи на европейските лидери, когато те се срещнат следващата седмица, за да одобрят жизненоважната спасителна линия от 50 млрд. евро за Украйна, която навлиза в трета година на война с Русия, пише европейската редакция на Политико.

След като години наред унгарският премиер Виктор Орбан подхождаше доста меко, този път европейските дипломати дават сигнали, че "ядреният вариант" - изхвърляне на Будапеща от процеса на гласуване в ЕС, вече не е немислим, ако той застраши сигурността на Украйна, страна кандидатка за членство в ЕС.

Ако ЕС използва т.нар. член 7, най-сериозната политическа санкция срещу страна членка, която включва спиране на правото ѝ на глас по решенията на ЕС, Орбан наистина ще се окаже "под дупето на жабата" (унгарски израз за трудна ситуация).

(Процедурата по член 7 на Договора за Европейски съюз цели да защити европейските ценности и е въведена с Договора от Амстердам от 1997 г.)

"Това (изказване) до голяма степен обобщава докъде е стигнало доверието между Орбан и другите лидери", заявява служител на ЕС, който, както и други цитирани в този материал, е получил анонимност, за да говори за разяждащата вътрешна динамика, пише европейската медия.

Петима европейски служители и дипломати са заявили, че други страни от блока са готови да предприемат стъпки срещу Будапеща, което би било исторически ход за лидерите, които разчитат на сплотеността и единодушието.

"Ако Орбан наистина блокира отново споразумението (за бюджета и 50-те милиарда евро за Украйна) на срещата на върха през февруари, използването на член 7 за лишаване на Унгария от правото ѝ на глас може да се превърне в реална възможност", е заявил един от дипломатите на ЕС.

Гласуването следващата седмица относно помощта за Украйна е от съществено значение както за Украйна, така и за посланието на ЕС към руския президент Владимир Путин, че Украйна има единодушната подкрепа на западните съюзници. През декември Орбан блокира усилията на ЕС да изпрати помощ на Украйна в знак на подкрепа към Путин. Тогава Орбан заяви, че е готов да деблокира ветото си, само ако ЕС деблокира собствената си замразена помощ за Унгария заради нарушаването на принципите на правовата държава.

Европейските лидери също се стремят да покажат постоянна подкрепа, тъй като Вашингтон се бори да постигне съгласие за собствените си финансови инжекции за Киев.

Във вторник Пентагонът обяви, че без непрекъснатата подкрепа от страна на САЩ боеприпасите на украинските войници на фронтовата линия са на изчерпване. А с потенциалното завръщане на прокремълския дневен ред на бившия, и настоящ кандидат на републиканците, президент на САЩ Доналд Тръмп, сред европейските лидери се усеща спешност.

В продължение на години Европейският съюз се опитваше да поддържа демократичното отстъпление на Унгария, като отказваше помощ, когато страната се отдалечаваше от либералните ценности на блока. В замяна на това Орбан използваше тактическо вето върху широк кръг европейски документи, за да извоюва повече пари през изминалите години.

Някои страни от Централна и Източна Европа се страхуват да се позовават на член 7, допълват няколко дипломати, защото се притесняват, че могат да бъдат изправени пред подобен контрол по въпросите на върховенството на закона в бъдеще.

Словашкият министър-председател Роберт Фицо е особено важен фактор, тъй като все още не е ясно дали той ще бъде лоялен към Орбан или към останалата част от блока.

Съществува и риск от ответна реакция в самата Унгария. Преустановяването на правото на глас на Унгария "ще я отчужди още повече от Европейския съюз", смята Петер Креко, директор на базирания в Будапеща "Институт за политически капитал".

По време на парламентарен дебат миналата седмица унгарският евродепутат от партията на Орбан Балаш Хидвеги се подигра на тази мисъл, като заяви: "По този начин копаете гроба на Европейския съюз. Събудете се и се върнете от този безумен път".

Френската стратегия

До специалната среща на върха на лидерите следващия четвъртък лидерите на ЕС и Европейската комисия се опитват да привлекат Орбан обратно в лоното, вместо да го отчуждят още повече със заплахата от член 7.

Орбан става все по-изолиран през последните месеци, тъй като италианският министър-председател Джорджа Мелони се ориентира към центристки възгледи по отношение на Русия и помощта за Украйна, въпреки че оглавява най-дясното италианско правителство от времето на Бенито Мусолини. В Нидерландия, въпреки че крайнодясната партия на Герт Вилдерс спечели неотдавнашните избори, все още не е ясно дали той ще се присъедини към лидерите на ЕС около масата за преговори като министър-председател. А на последните избори в Полша Орбан загуби най-близкия си политически съюзник, тъй като националистическото правителство на страната претърпя поражение от проевропейската опозиция.

Франция, например, иска да възстанови доверието си с Унгария.

През последните седмици френски правителствени служители се въздържаха от публични критики към Орбан и неговата тактика на изнудване.

През декември френският президент Еманюел Макрон покани Орбан на частна вечеря в Париж в опит да очарова Орбан. Според няколко френски дипломати през последните няколко седмици официални лица дискретно са посетили Будапеща в опит да подобрят отношенията.

"Налице е истинска френска офанзива за решаване на проблема с Орбан", заявява бивш френски дипломат, запознат с европейските въпроси, и добавя "Големият въпрос обаче е дали позицията на Орбан е принципна или той е готов да преговаря".

Крайно десни амбиции

ЕС от години се бори с ерозията на демократичните ценности в Унгария: намаляването на медийната свобода, атаките срещу правата на ЛГБТК+ и липсата на независима съдебна система.

Европа рискува да изгуби по-голямата битка с унгарския лидер, тъй като той нормализира собственото си залитане към крайната десница, като води със себе си някои лидери и част от основната политическа идеология, твърдят дипломати и служители на ЕС.

Голяма част от идеологията на Орбан, включително антиимигрантската му политика, си проправи път в основните политически течения. Въпреки че преди десетилетие лидерите на ЕС осъдиха голяма част от антиимигрантската му реторика, сега тя е отразена в "историческия" пакт за миграцията на блока, който сигнализира за промяна в дясно с по-строги правила за депортиране и процедури за отхвърлените кандидати за убежище.

Що се отнася до Украйна, евроскептикът и проруски настроен Орбан от самото начало на войната заявяваше, че Киев и Москва трябва да работят за решение с посредничество. С неуспешната контраофанзива на Украйна и без признаци за ясна украинска победа след почти две години, в блока нараства усещането за умора от Украйна.

Когато спечели четвърти мандат като министър-председател през 2022 г., Орбан отбеляза, че Унгария е "нашето общо европейско бъдеще".

"Орбан работи върху вътрешна революция", смята друг служител на ЕС. Един от цитираните по-горе служители на ЕС посочва как Унгария е засилила комуникационната си игра на английски език, привличайки консервативните десни избиратели в целия блок.

В унисон с Орбан други крайно десни лидери като френската Марин Льо Пен и нидерландския Вилдерс се отказаха от изказванията си за напускане на ЕС. Подобно на Орбан, те са съсредоточени върху промяната на блока отвътре.

Влиянието на унгарския министър-председател върху европейската политика вероятно ще се засили след изборите за Европейски парламент през юни, когато се очаква популярността на десните и крайно десните групи да нарасне, което ще го доближи до центъра на властта. Крайно десните и десните групировки в Европейския парламент се очаква да спечелят места и (власт) на изборите.

"Унгария никога не е имала алтернатива, никога не е имала възможност да напусне ЕС", заявява Юдит Варга, съюзник на Орбан и депутат, сочен за водач на листата на неговата партия "Фидес" на европейските избори през юни.

"И ние ще бъдем последната държава членка, която ще държи последния стълб, когато цялото нещо се срине."

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 28 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: