Министър-председателят на Полша Доналд Туск заяви в понеделник, че партньорството между Европа, НАТО и САЩ няма алтернатива за справяне с нарастващите рискове за сигурността, тъй като се засилват опасенията от оттегляне от Вашингтон, предаде Ройтерс.
Туск пристигна в Париж като част от мини-турне, което по-късно ще го отведе в Берлин в търсене на по-тесни връзки с двете най-големи европейски сили, докато войната в Украйна навлиза в третата си година, а европейските столици наблюдават възможността Доналд Тръмп да се завърне в Белия дом.
През уикенда Тръмп предизвика възмущение сред западните партньори, след като предположи, че Съединените щати може да не защитят съюзниците от НАТО, които не отделят достатъчно средства за отбрана, от потенциална руска инвазия.
"Няма алтернатива на ЕС, НАТО, трансатлантическото сътрудничество. Европа трябва да се превърне в сигурен континент, а това означава, че Европейският съюз, Франция и Полша трябва да станат силни и готови да защитават собствените си граници, както и да защитават и подкрепят нашите съюзници и приятели извън Съюза", заяви Туск в съвместно изявление с френския президент Еманюел Макрон.
"Вероятно именно тук, в Париж, най-ясно звучат думите от "Тримата мускетари" на Александър Дюма: "Всички за един и един за всички", каза той, позовавайки се на романа на Дюма.
Варшава, Париж и Берлин смятат, че единството на ЕС в областта на отбраната и увеличаването на подкрепата на 27-те държави членки за Украйна са от решаващо значение в момент, когато подкрепата на САЩ за Киев се разколебава на фона на политическите борби във Вашингтон.
"Европа трябва да се събере и да действа заедно ... Това е въпрос на отговор на въпроса какво ще се случи, ако Тръмп спечели. Ние нямаме време за това. Трябва да имаме по-голям капацитет на отбранителната индустрия", заяви полски правителствен източник.
Източникът добави, че Европа спешно се нуждае от съвместно производство на боеприпаси и че Полша вече не блокира "стратегическата автономия" - правейки Европа по-малко зависима от другите.
Промяната е забелязана и на други места в Европа.
"Сега за първи път полското правителство казва, че укрепването на зоната на европейските отбранителни способности за сигурност не противоречи на силна НАТО", заяви Дитмар Нитан, германски служител, отговарящ за сътрудничеството с Полша.
Отношенията между Полша и Германия бяха обтегнати от осемгодишното националистическо управление във Варшава. В кампанията за изборите в Полша през октомври партията "Право и справедливост" (PiS), която ще бъде на власт от 2015 г. до 2023 г., обяви Берлин за злодей по всички въпроси - от миграцията до енергетиката.
Според анализатори обаче завръщането на бившия председател на Европейския съвет Туск за министър-председател улеснява съживяването на платформата за политическо сътрудничество между Германия, Франция и Полша "Ваймарски триъгълник", създадена през 1991 г.
Успоредно с разговорите на Туск с Макрон и германския канцлер Олаф Шолц, външните министри ще се срещнат в Париж в понеделник.
Френски дипломатически източник заяви, че вливането на нова енергия в европейския проект е необходимо в една важна изборна година за Европа и САЩ.
Френският източник заяви, че разговорите ще се съсредоточат върху въпроси от борбата с руската дезинформация и подпомагането на Украйна до укрепването на европейската отбранителна промишленост.
"Силата ни се крие във факта, че ние във Франция, Полша и Германия гледаме на нашата Европа от различни гледни точки", заяви германският външен министър Аналена Баербок преди пристигането си в Париж. "Хората в Европа с право очакват, че ще развием импулси от това".