Отидете към основна версия

1 244 21

На Мюнхенската конференция доминира песимизмът относно ролята на САЩ за защита на Европа

  • мюнхенска конференция-
  • сащ-
  • европа-
  • песимизъм-
  • защита

Този песимизъм доминираше в разговорите този уикенд на Мюнхенската конференция по сигурността, където лидери и представители на отбраната се събраха, за да направят преглед на най-големите геополитически заплахи в света

Снимка: БГНЕС

Представители на страните-членки на НАТО обсъдиха в частни разговори на Мюнхенската конференция по сигурността необходимостта от подготовка за възможна руска атака срещу една от тях, възникнали на фона на съмнения относно ролята на САЩ в защитата на Европа, според Bloomberg

В публикация, озаглавена "Съюзниците на Украйна моделират свят, в който САЩ отстъпват“, агенцията отбелязва, че "членовете на НАТО сега говорят в частни разговори за руска атака срещу един от тях като за опасност, изискваща незабавен отговор, тъй като те все повече се съмняват че Съединените щати ще запазят традиционната си роля да защитават Европа като част от Алианса“.

"Нарастващото безпокойство сред неговите (на Байдън) европейски съюзници произтича от осъзнаването, че те са в момент, в който Русия е окуражена от успехите си на бойното поле, Съединените щати може би намаляват подкрепата за техния регион и те самите са направили твърде малко, за да се подготвят.

Този песимизъм доминираше в разговорите този уикенд на Мюнхенската конференция по сигурността, където лидери и представители на отбраната се събраха, за да направят преглед на най-големите геополитически заплахи в света.

Присъстващи висши служители по сигурността изразиха загриженост относно неуспеха на САЩ да осигурят милиарди долари финансиране на Украйна и казаха, че планират сценарии, при които това влошаване на подкрепата може да накара Русия да атакува директно съюзник в НАТО“.

В сравнение с решителността на предишни срещи, тази година в Мюнхен цари несигурност, според един от официалните лица.

"Не мога да предскажа дали и кога може да се случи атака срещу територията на НАТО. Но може да се случи след пет до осем години", заяви германският министър на отбраната Борис Писториус в интервю за Bloomberg.

Републиканският сенатор от Охайо Джей Ванс, противник на помощта за Украйна и близък съюзник на Доналд Тръмп, изрази мнението на мнозина в своята партия, когато , че страната му трябва да пренасочи външната си политика към Азия, оставяйки по-малко ресурси за подкрепа на Европа.

"Проблемът на Европа е, че сама по себе си не осигурява достатъчно възпиране, защото не поема достатъчно инициатива. Американското одеяло за сигурност позволи на европейската сигурност да атрофира", заяви Ванс на панелна дискусия в Мюнхен.

Според един високопоставен сътрудник на Конгреса, дори ако американското финансиране за Украйна пристигне, оборудването няма да стигне веднага до Украйна. По-специално изданието пише за необходимостта от ракети за противовъздушна отбрана, "чийто недостиг вече доведе до сериозни загуби от руски ракетни атаки“.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: