Отидете към основна версия

972 7

Вкарват в затвора иранския певец, спечелил "Грами" за протестния химн в памет на Махса Амини ВИДЕО

  • иран-
  • певец-
  • грами-
  • затвор

Шервин Хаджипур е осъден на три години и осем месеца зад решетките

Снимка: YouTube

Иранският певец, спечелил награда "Грами", връчена от първата дама на САЩ Джил Байдън, е осъден на повече от три години затвор заради химна, с който подкрепя протестите през 2022 г. във връзка със смъртта на Махса Амини, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

В петък, в същия ден, в който в Иран се проведоха парламентарните избори, Шервин Хаджипур публикува в Инстаграм това, което изглежда е част от присъдата срещу него.

Тя гласи, че Хаджипур е получил присъда от три години и осем месеца по обвинения в "пропаганда срещу системата" и "насърчаване на хората да протестират". Съдът е издал присъдата отчасти защото е установил, че той не е изразил надлежно съжаление за публикуването на песента.

Също така му е наложена двугодишна забрана за пътуване и му се нарежда да създаде песен за "престъпленията на САЩ", както и да направи публикации онлайн за тези престъпления.

Хаджипур благодари на адвокатите си и на своя агент за подкрепата.

"Няма да споменавам името на съдията и прокурора, за да не се почувстват обидени и заплашени, защото обидите и заплахите не са в религията на човечеството", написа певецът. "Най-накрая един ден ще се разберем. Дотогава."

Хаджипур вече е излежал известно време в затвора, но е пуснат под гаранция в очакване на решението на съда. Не е ясно дали той вече се е явил за изтърпяване на присъдата си.

Иранските държавни медии, които бяха съсредоточени върху изборите в петък, не отбелязаха присъдата на Хаджипур. Мисията на Иран към Организацията на обединените нации в Ню Йорк не отговори на молбата за коментар, пише АП.

Песента на Хаджипур "Барайе" - или "За" - започва със: "За танците по улиците", "за страха, който изпитваме, когато се целуваме". В текста на песента се изброяват причините, които млади иранци са публикували в интернет, за това защо са протестирали срещу управляващата теокрация в Иран след смъртта на Амини през септември 2022 г., уж за това, че не е носела задължителната си забрадка.

Протестите бързо прераснаха в призиви за сваляне на иранските духовни управници. При последвалите репресии на силите за сигурност загинаха над 500 души, а повече от 22 000 бяха задържани.

Джил Байдън връчи на Хаджипур специалната награда "Грами" за нова песен за социална промяна по време на церемонията миналата година.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.

Свързани новини