Камарата на представителите на Конгреса на САЩ може да внесе нов законопроект за предоставяне на военна помощ на Украйна до април. Той предоставя 66 милиарда долара за Израел, Тайван и Киев, съобщи CNN.
Според източници на телевизионния канал председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън се е срещнал насаме с колеги от долната камара на Конгреса, които насърчават нов двупартиен законопроект, който включва както помощ за чуждестранните съюзници на САЩ, така и мерки за защита на границата на страната от наплив на нелегалните мигранти. Както отбелязва CNN, обявените 66 милиарда долара ще отидат изключително за военна помощ и не предвиждат хуманитарна подкрепа.
Работата по законопроекта се ръководи от председателя на комисията по външни работи на долната камара на Конгреса на САЩ Майкъл Маккол (републиканец, от Тексас). Той се надява, че консенсус в Камарата на представителите ще бъде постигнат до края на март или до април.
Позицията на Джонсън относно този план все още е неизвестна; той не е поел никакви ангажименти за провеждане на гласуване, отбелязва CNN.
Американската администрация по-рано изпрати искане до Конгреса за допълнителни бюджетни средства през фискалната 2024 г., която започна в Съединените щати на 1 октомври 2023 г., основно за оказване на помощ на Израел и Украйна, както и на противодействие на КНР и Руската федерация в Азиатско-тихоокеанския регион. Общо изпълнителната власт начело с президента Джо Байдън би искала да получи за тези цели около $106 млрд. По-нататъшната съдба на искането и алтернативните законопроекти остава неясна. Някои републиканци в Камарата на представителите и Сената се обявиха през последните месеци против продължаването на финансовата подкрепа на Киев. Джонсън постоянно предупреждава за намерението си да свърже по-нататъшната помощ за Украйна със затягане на контрола по южната граница на САЩ.
На 13 февруари Сенатът, с подкрепата на няколко републиканци, прие алтернативна версия на законопроекта, предвиждащ отпускането на 95 милиарда долара помощ за Украйна, Израел и Тайван. Този пакет обаче не съдържа разпоредби за затягане на контрола по южната граница на САЩ. На 15 февруари Камарата на представителите излезе в двуседмична почивка, без да гласува законопроекта.
На 27 февруари Джонсън увери, че „Камарата на представителите активно търси и изучава всички възможни опции“, включително възобновяване на финансовата и военна подкрепа за Киев. Той обеща да се справи с тези въпроси своевременно, но не посочи времева рамка за разглеждане в долната камара на Конгреса на всякакви инициативи, насочени към продължаване на разпределянето на бюджетни средства за Украйна. Джонсън нарече "основен приоритет" южната граница на Съединените щати и гарантиране на нейната сигурност.