Гласуването на президентските избори на Руската федерация приключва днес, до този момент повече от половината руснаци са участвали във волеизявлението, предаде ТАСС.
Всички избирателни секции ще затворят в 20:00 часа местно време, а първите резултати ще бъдат известни след 21:00 часа московско време.
Избирателната активност е 58,75%. Над 90% от 4,67 милиона, заявили желание за дистанционно електронно гласуване, вече са се възползвали от федералната платформа в 28 региона. Така заедно с платформата в Москва, броят на гласувалите онлайн може да надхвърли 7 милиона души.
В чужбина, като част от предсрочното гласуване от 1 март, 62 791 избиратели в 41 страни гласуваха на президентските избори. На границата с някои страни, включително Балтика, бяха създадени избирателни секции. Идеята е да се покаже на руснаците в чужбина, че страната не е забравила за тях, заявиха от ЦИК.
Международните наблюдатели се изказват положително за организацията на гласуването в Русия. Според координатора на групата наблюдатели от ПА на ОДКБ, председателя на комисията на Мажилиса на парламента на Република Казахстан по законодателството и съдебната реформа Снежана Имашева, членовете на делегацията отбелязаха, че подготовката и провеждането на изборите в Русия са организирани в съответствие с Конституцията, избирателното законодателство на Руската федерация и международните стандарти. Представителите на Сърбия, Франция и Мексико оцениха високо техническото оборудване на избирателните секции, по-специално системите за видеонаблюдение, както и формата на тридневното гласуване.
Говорейки за устойчивостта на цифровите услуги, ръководителят на Централната избирателна комисия на Руската федерация Ела Памфилова отбеляза, че от началото на гласуването са блокирани 160 хиляди атаки срещу системата за дистанционно електронно гласуване.
Старши вицепрезидентът по информационната сигурност на Ростелеком, ръководителят на компанията Solar Игор Ляпунов отбеляза, че атаките идват от Украйна, от IP адреси в Западна Европа и Северна Америка. „По професионализма на кибератаките можем да разберем, че работят най-професионалните, специални групи“, каза той.
Централната избирателна комисия също каза, че няма оплаквания за възможни нарушения по време на гласуването, където е имало сериозни инциденти; според Памфилова ЦИК на Руската федерация е трябвало „да изчисти боклука, който излязъл от нищото”. Ръководителят на Централната избирателна комисия говори и за инциденти в 20 съставни образувания на Руската федерация, в 29 избирателни секции, където са се опитали да повредят кутии с бюлетини, включително да ги напълнят с течности; в осем от тях са се опитали да подпалят избирателни урни.
По нейна информация инструкциите към тези „тесногръди хора“ идват от кол центрове в Украйна и някои европейски страни. В заключение, говорейки за тези случаи, Памфилова заяви, че всички задържани за повредени бюлетини няма да избягат от отговорност.
Според ръководителя на комисията по сигурността и борбата с корупцията към Държавната дума Василий Пискарев, който коментира тези случаи в канала Telegram, палежите и подобни действия в избирателните секции ще доведат до неизбежно и тежко наказание, а в някои случаи могат да бъдат класифицирани като саботаж или терористични атаки. По-сурова оценка даде заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев, който заяви, че повреждането на урните е деяние, равносилно на държавна измяна, което трябва да се наказва по съответния начин.
Резултатите от онлайн гласуването ще бъдат известни между 22:00 и 23:00 часа московско време.