Отидете към основна версия

1 652 59

Запорираните в ЕС руски пари ще се използват срещу войските на Путин в Украйна

  • украйна-
  • европейски съюз-
  • русия

МВФ разреши отпускането на 880 милиона долара за бюджетна подкрепа на Киев, "черният списък на спонсори на войната" може да отпадне

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейският съвет одобри предложението доходите от запорираното в ЕС руско имущество заради войната в Украйна да бъдат използвани в полза на украинската страна, предаде БТА. Това съобщи председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на пресконференция след края на първия ден от заседанието на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС в Брюксел.

Има голяма подкрепа за предложението с тези средства да се осигури военна помощ за Украйна, уточни тя. По нейните думи тези приходи се очаква да бъдат по три милиарда евро годишно, като един милиард евро може да бъдат осигурени до юли. Оставаме с Украйна, както сме обещали, трябва да продължим да подкрепяме усилията на страната да отвръща на натиска на бойното поле, добави Фон дер Лайен.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел отбеляза, че ЕС е готов да действа много бързо. Посланието към Кремъл е, че сме решителни и бързи в приемането на решения по най-важните геополитически въпроси. Не сме притиснати, устойчиви сме и ще продължим да защитаваме мира, напредъка и сигурността, посочи той.

Фон дер Лайен съобщи, че ЕК е изготвила предложение за повишаване на митата за вноса на зърно от Русия и Беларус. По нейните думи това ще намали натиска над пазарните цени, от които страдат европейските земеделци.

Мишел изрази очакване до края на Белгийското председателство на Съвета на ЕС през юни да бъде свикана първата междуправителствена конференция с Украйна. Той настоя Съветът на ЕС да одобри бързо преговорната рамка, предложена от ЕК.

Съветът на изпълнителните директори на Международния валутен фонд одобри трети преглед на програмата за заем на Украйна от 15,6 милиарда долара и разреши отпускането на 880 милиона долара за бюджетна подкрепа, с което общите плащания достигнаха 5,4 милиарда долара, съобщи МВФ, цитиран от Ройтерс и БТА.

Глобалният кредитор каза, че рисковете пред Украйна остават изключително високи, особено несигурността около войната с Русия и перспективите за външно финансиране, въпреки че шефът на мисията в Украйна Гавин Грей каза пред журналисти, че МВФ все още очаква войната в Украйна да приключи до края от 2024 г.

Грей каза, че цялостното представяне на Украйна по програмата на МВФ е останало силно през първата си година и е изпълнила всички, освен

един от количествените критерии за ефективност. Неизпълненото е за средства от данъчни приходи, но включва много малка сума.

Украйна трябва да получи средствата през следващите дни, каза Грей.

Това трябва да е добре дошла новина, тъй като Конгресът на САЩ продължава да обсъжда одобрение на допълнителен пакет от помощ от 61 милиарда долара за Украйна. Грей каза, че МВФ ще трябва да проучи въздействието върху нивата на дълга на Украйна, ако законодателите на САЩ решат да конвертират част от това финансиране в заем вместо да остане безвъзмездна помощ.

Сана Надим, заместник-ръководител на мисията на МВФ за Украйна, каза, че МВФ е одобрил нов анализ на устойчивостта на дълга за Украйна, който не е променил съществено макроикономическия анализ, но е изключил около 3 милиарда долара дълг от руски еврооблигации, който беше оспорен от украинските власти.

Надим каза пред журналисти, че е постигнат достоверен напредък по преструктуриране на търговския дълг на Украйна и МВФ очаква технически дискусии по този въпрос през следващите седмици.

Междувременно става ясно, че до дни Украйна може да премахне своя черен списък на „спонсори на войната“, който е централен в кампанията на Киев за разкриване на компании, които правят бизнес с Русия. Това ще бъде направено след реакция на няколко държави, включително Китай и Франция, казаха двама представители, запознати с въпроса, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Според източниците Украйна може още днес да премахне не само списъка, но и свързан с него сайт, който дава подробна информация за лица, на които са наложени западни санкции, за конкретни компании и за произхода на компоненти за руски оръжия.

Черният списък няма юридическа сила, но постави в неудобно положение около 50 големи компании, изброени поименно, че действат в Русия и помагат на войната на Кремъл в Украйна, например чрез плащаните от тях данъци.

Ако стане факт, отказът от кампанията за опозоряване би бил показателен за това как на Киев може да се наложи да смекчи позицията си като същевременно за Украйна става все по-трудно да поддържа глобална подкрепа за военните си усилия повече от две години след началото на пълномащабната инвазия.

„Става дума за Китай, но не е само Китай“, каза добре запознат източник. Той намекна и за натиск на Франция да бъдат премахнати от списъка веригата магазини за търговия на дребно „Ошан“ (Auchan) и „Льороа Мерлен“ (Leroy Merlin) за стоки тип „Направи си сам“.

Пекин, основен потребител на украинско зърно, настоя през февруари Киев да премахне 14 китайски компании от списъка за „елиминиране на негативните въздействия“.

Въпреки че Китай се смята за съюзник на Русия, Киев каза, че се надява втората по големина икономика в света да вземе участие в срещата на върха на световните лидери тази пролет, където да се даде тласък на визията на президента Володимир Зеленски за мир.

Вторият източник каза, че Австрия, Китай, Франция и Унгария са упражнявали натиск върху Киев във връзка със списъка и добави, че той може да бъде свален от интернет до дни.

Трети източник каза, че има разочарование от Украйна за това, че взима на прицел компании от държави, подкрепили Киев.

Унгария отдавна е в обтегнати отношения с Киев и поддържа връзки с Москва. Макар че премиерът Виктор Орбан осъди руската инвазия, правителството му отказа да изпрати оръжия за Украйна и многократно е настоявало за мирни преговори.

През 2023 г. Унгария заплаши да блокира военната подкрепа на Европейския съюз за Украйна и санкциите срещу Русия, освен ако нейната банка OTP не бъде извадена от черния списък. Това беше направено месеци по-късно.

Австрия, която продължава да използва руски газ и действа като хъб за руски пари, зае подобна позиция. В края на миналата година правителството заяви, че няма да се съгласи на налаганите от Европейският съюз санкции, докато австрийската Райфайзен банк International, най-голямата западна банка в Русия, не бъде извадена от черния списък. Името на Райфайзен също беше премахнато.

Списъкът включва девет американски компании и по четири от Франция и Германия.

Източниците казаха, че е възможно списъкът, който е изготвен от Националната агенция за борба с корупцията, да бъде прехвърлен под компетентността на украинската агенция за военно разузнаване и да продължи да се поддържа.

При този сценарий не беше ясно дали списъкът ще остане публичен.

При първата индикация за нарастващо напрежение във връзка със списъка, във вторник правителството направи изявление, че същия ден е имало среща на висши държавни служители и чуждестранни дипломати.

В изявлението се казва, че списъкът е имал "отрицателно въздействие" върху приемането на „важни решения за противодействие на руската агресия“ и че дипломатически представители са се оплакали от „липса на нормативна база“ по отношение на списъка.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 32 гласа.

Свързани новини