Западът интерпретира всяка ситуация по начин, който отговаря на неговите интереси. Това заяви руският президент Владимир Путин в документалния филм "Белград", откъс от който беше излъчен в събота. Целият филм е планиран да бъде показан в неделя.
„Нашите западни контрагенти винаги обръщат всичко изключително в своя полза и тълкуват всичко в своя полза“, отбеляза Путин.
Илюстрирайки тезата си, Путин направи паралел между отношението на западните политици към ситуациите в Югославия през 1999 г. и в Украйна след 2014 г.
„Разговарях с един от моите колеги много по-късно и когато се случиха събитията в Крим през 2014 г., посочих, че НАТО и някои от държавите от НАТО, добре, почти всички, са приели участие във военни действия в Европа без резолюция на Съвета за сигурност на ООН“, каза Путин. Чудеше се как е възможно това.
„Знаете ли какъв беше отговорът? - „Е, как може така!“ Там (в Югославия) осем години имаше гражданска война, загинаха хора, трябваше да се сложи край“, сподели руският президент съдържанието на този разговор. „Така че отидете, вземете разрешение от Съвета за сигурност на ООН и действайте. Не. Те го направиха просто така. Но какво говоря? Защо си спомних 2014 г.: всъщност след 2014 г. в Украйна започна гражданска война и многократни военни действия срещу бунтовния Донбас и това продължи само „осем години“, възмути се руският лидер.
Агресията на НАТО срещу Съюзна република Югославия през 1999 г. продължи 78 дни. Основната причина за въздушната настъпателна операция "Съюзни сили" беше ръководството на алианса призова "предотвратяване на геноцида на албанското население в Косово". По данни на НАТО по време на операцията авиацията на страните от алианса е извършила 38 хиляди бойни полета, целта на над 10 хиляди от които е била нанасяне на бомбени удари.
В резултат на бомбардировките, по сръбски данни, са убити от 3,5 хиляди до 4 хиляди души, около 10 хиляди са ранени, две трети от които са цивилни. Материалните щети възлизат на до 100 милиарда долара.