"Санкциите вероятно ще продължат да нарушават ключови елементи за руската отбранителна индустрия. Изолацията на Русия ограничава броя на страните, с които тя може директно да търгува, което много вероятно увеличава времето и разходите за придобиване на артикули, които някога е можела да закупи свободно. Изследване на Института за нововъзникващи икономики на Банката на Финландия предполага, че трети страни налагат надценки от над 60 процента за износа на определени санкционирани стоки за Русия“, пишат от Британското разузнаване в последния си доклад в социалната мрежа X.
Независимо че Русия е увеличила производството на ключови боеприпаси, използвани най-често в Украйна, като артилерийски снаряди, въздействието на санкциите е много вероятно най-голямо върху по-напредналите и сложни оръжейни системи на Русия. Тези системи в производство и разработка почти със сигурност имат повишена зависимост от чужди компоненти и технологии, отбелязват от Министерството на отбраната на Великобритания.
Санкциите вероятно продължават да нарушават търсенето и предлагането на руски оръжеен износ, както и значително да усложняват механизмите за плащане към Русия. Това почти сигурно е допринесло за значителен спад в износа на оръжия от Русия и увеличени забавяния на доставките, включително за някои от най-важните останали клиенти на оръжия. Според Стокхолмския международен институт за изследване на мира, делът на Русия в световната търговия с оръжие е спаднал до 11 процента в периода 2019-2023 г., в сравнение с 21 процента в периода 2014-2018 г., се казва в доклада на Британското разузнаване.
Отидете към основна версия
1 Април, 2024 18:32 4 705 154
Санкциите работят! Русия има сериозни затруднения с производството на високотехнологични оръжия
Независимо че Москва е увеличила производството на ключови боеприпаси, използвани най-често в Украйна, като артилерийски снаряди, въздействието на санкциите е много вероятно най-голямо върху по-напредналите и сложни оръжейни системи на Русия
Снимка: БГНЕС/ЕРА
Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 80 гласа.