Отидете към основна версия

1 502 25

Съюзниците на Киев увеличават производството на боеприпаси за украинската артилерия

  • украйна-
  • нато-
  • русия-
  • артилерия-
  • снаряди-
  • сащ-
  • турция

Пентагонът възложи договор на американската отбранителна компания General Dynamics Ordnance and Tactical Systems за изграждане на три производствени линии за метални части за 155-милиметрови артилерийски снаряди в Тексас с турски подизпълнители

Снимка: БГНЕС/ЕРА

САЩ предприемат стъпки за удвояване на вътрешното производство на артилерийски снаряди в подкрепа на Украйна. Според доклад на базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW) Вашингтон и Анкара обсъждат ново споразумение – американците искат да закупят експлозиви от Турция, за да увеличат производството на артилерийски снаряди, предава УНИАН.

Пентагонът възложи договор на американската отбранителна компания General Dynamics Ordnance and Tactical Systems за изграждане на три производствени линии за метални части за 155-милиметрови артилерийски снаряди в Тексас с турски подизпълнители. Един от заводите в Тексас обаче трябва да започне производство през юни 2024 година.

Заместник-министърът на отбраната на САЩ по въпросите за придобиване, логистика и технологии Дъг Буш заяви, че американската армия се стреми да удвои месечното производство на 155-милиметрови снаряди от 28 000 снаряда на месец през октомври 2023 година до приблизително 60 000 снаряда на месец през октомври 2024 година. Това обаче подлежи на допълнителни бюджетни кредити, предложени от Конгреса. Тъй като законопроектът бе приет, той вече зависи от местното производство на експлозивни материали в САЩ. Вносът им от Турция ще помогне за увеличаване на производството на снаряди.

Според анализаторите партньорите от Европа и Азия продължават да оказват военна и финансова помощ на Украйна, увеличавайки собствените си отбранително-промишлени способности. По-специално, на 28 март Германия обяви нов пакет от помощи за Украйна, който включва боеприпаси за танкове Leopard, 40-милиметрови и 155-милиметрови артилерийски боеприпаси и разузнавателни дронове. Германският производител на оръжия Rheinmetall заяви, че ЕС му е предоставил повече от 130 милиона евро за увеличаване на производството на боеприпаси.

Още на 29 март белгийският министър на отбраната Лудуин Дедондер обяви одобрението на страната му за помощ в размер на 100 милиона евро. Тези пари ще отидат за подкрепа на бъдещия украински флот от изтребители F-16.

На 1 април стана известно, че Япония е отпуснала 118 милиона долара на Украйна като част от проекти на Световната банка, насочени към възстановяване на здравната система и жилищната инфраструктура. Освен това японското правителство наскоро смекчи правилата си за трансфер на отбранително оборудване, което ще позволи износа на бойни самолети, които Япония възнамерява да разработи съвместно с Обединеното кралство и Италия и да разположи преди 2035 година. Те може да бъдат изнесени в трети страни, но там не трябва да има бойни действия.

"Европейските страни продължават усилията си да осигурят на Украйна критични артилерийски боеприпаси, включително чрез водена от Чешката република инициатива за доставка на артилерийски боеприпаси на Украйна извън ЕС“, отбелязват анализаторите.

На 28 март медиите писаха, че водената от Чехия инициатива е сключила договори на стойност около 1,8 милиарда евро за един милион артилерийски снаряда за Украйна. Полският външен министър Радослав Сикорски също обяви, че Полша ще "удвои“ своя принос към инициативата, но не даде конкретни подробности.

Германия реши да разпредели още 10 хиляди артилерийски снаряда. Ръководителят на ситуационния център на германското Министерство на отбраната за Украйна генерал-майор Кристиан Фройдинг обяви, че Берлин също ще подкрепи чешката коалиция и ще закупи 180 000 снаряда, които Украйна ще получи през втората половина на годината. Германия ще достави още 100 000 снаряда на Украйна в края на 2024 година по двустранно споразумение с неуточнена трета страна. Неочаквано в закупуването на боеприпаси се включи и Исландия.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 21 гласа.

Свързани новини