Отидете към основна версия

6 895 111

Това може да е последната помощ на САЩ за Украйна

  • германия-
  • родерих кизеветер-
  • сащ-
  • украйна-
  • помощ

Прогнозата е на външнополитическият експерт от Християндемократическия съюз и депутат в Бундестага Родерих Кизеветер

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Депутатът в Бундестага, външнополитическият експерт от Християндемократическия съюз Родерих Кизеветер не изключи, че пакетът от помощи за Киев, който в момента се разглежда в САЩ, може да се превърне в последния голям транш от Вашингтон. Това мнение изрази той в коментар за медийната група Funke.

„Не трябва да крием факта, че войната може да продължи дълго време и това може да е последният голям пакет от помощ на САЩ“, казва Кизеветер. В тази връзка, според него, Европа трябва не само да бъде наравно със САЩ по отношение на подкрепата на Киев, но и да бъде готова в бъдеще да компенсира липсата на помощ от Вашингтон. „Това изисква не само ракети Taurus, но и повече системи за противовъздушна отбрана и прецизни оръжия с голям обсег, дронове и артилерия, танкове и бойни самолети“, каза член на Бундестага.

Ръководителят на парламентарната комисия по европейските въпроси Антон Хофрайтер (Зелените) също призова Европа да увеличи военната помощ за Киев. „На европейците беше показано колко несигурна е станала американската подкрепа за Украйна. Това може да е последният пакет помощ от САЩ за дълго време или дори последният. Това означава, че ние, европейците, трябва да направим повече за Украйна“, каза Хофрайтер пред Funke. Той смята, че след като пакетът бъде одобрен от Сената на САЩ, доставките на оръжия за Киев трябва да започнат незабавно, докато пролетното размразяване попречи на напредването на руските войски.

На 20 април Камарата на представителите на САЩ одобри законопроекти за предоставяне на военна помощ на Украйна, Израел и Тайван, конфискуване на замразени активи на Русия с цел прехвърлянето им в Киев и въвеждане на допълнителни санкции срещу Китай. Обемът на пакета беше 95 милиарда долара. Той включва по-специално 60 милиарда долара за Киев и 26 милиарда долара за Израел и за хуманитарна помощ за цивилни в зони на конфликт, включително Ивицата Газа.

Сега законопроектите трябва да бъдат одобрени от Сената на САЩ, разглеждането им ще започне на 23 април. Ако бъдат приети, ще бъдат изпратени за подпис на президента на САЩ Джо Байдън. Американският лидер вече обеща да подпише този пакет от законопроекти.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 32 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: