Великобритания няма да се присъедини към глобално споразумение за предотвратяване и борба с пандемиите, по каквото Световната здравна организация понастоящем преговаря, ако окончателният текст нарушава суверенитета на страната в областта на здравеопазването, заяви вчера британският държавен министър на здравеопазването Андрю Стивънсън, цитиран от Франс прес и БТА.
След пандемията от КОВИД-19 няколко страни, членуващи в СЗО, се опитват вече повече от две години да постигнат споразумение за координиране на превенцията и борбата с пандемиите, но преговорите буксуват.
Страните имат разногласия по въпроси като достъпа и обмена на знания за патогените или като приноса на всяка от държавите за увеличаване на капацитета за реагиране и подготвеността на страните за евентуални пандемии.
Световната здравна асамблея - върховният орган на СЗО - ще заседава от 27 май до 1 юни, за да направи равносметка на постигнатото в преговорите.
"Ще одобрим споразумението и предложенията за изменения на Световната здравна асамблея и ще ги приемем само ако те отговарят твърдо на националните интереси на Обединеното кралство", заяви Стивънсън пред британския парламент в отговор на депутатски въпрос.
"Второ, това правителство ще се съгласи единствено с мерки, които зачитат националния ни суверенитет", добави той, като подчерта, че в сегашния си вид текстът, по който се преговаря, "е неприемлив".
Той отхвърли конкретно възможността Великобритания да се съгласи да дари до една пета от своите ваксини в случай на бъдеща пандемия, въпреки "щедростта на страната".
"Компаниите могат сами да избират дали да даряват ваксини, но това трябва да бъде изцяло тяхно решение", заяви Стивънсън.