Арбитражният съд на Санкт Петербург и Ленинградска област, по искане на Ruskhimallians, който е оператор на проекта за изграждане на комплекс за преработка и втечняване на газ в Уст-Луга, запорира имуществото, сметките и ценните книжа на Deutsche Bank . Това е посочено в досието на арбитражните дела.
По този начин съдът частично удовлетвори молбата на "Ruskhimalliance" относно вземане на обезпечителни мерки по иск срещу Deutsche Bank. Преди това "Русхималианс" заведе иск срещу Deutsche Bank за 22,2 милиарда рубли (€238,1 милиона плащания по гаранцията и "479,51 хиляди неустойки) като част от искове по банкови гаранции и поиска възбрана върху 100% дъщерни дружества Deutsche Bank в Русия.
Беше наложен запор в размер на 238,61 милиона евро или еквивалентна сума в рубли върху ценни книжа, собственост на Deutsche Bank, Deutsche Bank LLC и LLC "Технологичен център на Deutsche Bank", върху недвижимите имоти на дружествата, както и върху притежаваните средства (включително тези, които ще бъдат получени) във всички банкови сметки, включително кореспондентски и други сметки (с изключение на сметките на тип "C", сметки тип "I", открити на името на Deutsche Bank, LLC "Deutsche Bank" и Deutsche Bank Technology Center LLC.
Съдът също забрани на Deutsche Bank да се разпорежда със 100% от дяловете в уставния капитал на Deutsche Bank LLC. и Deutsche Bank Technology Center LLC. На 17 май руски съд издаде пет изпълнителни листа като част от временни мерки.
В същото време Арбитражният съд на Санкт Петербург и Ленинградска област отказа на "Ruskhimalliance" при изземването на 100% от акциите на Deutsche Bank в Deutsche Bank LLC и Deutsche Bank Technology Center LLC. Съдът също така взе предвид, че „при вземането на временни мерки под формата на запор на средства, държани в кореспондентски сметки на Deutsche Bank Aktiengesellschaft, Deutsche Bank LLC, Deutsche Bank Technology Center LLC“ необходимо е да се посочи, че те не се прилагат за клиентски средства, съхранявани в такива сметки.
Преди това руският съд по молба на "Ruskhimalliance" също запорира имущество, сметки и ценни книжа на УниКредит Банк АД и Unicredit Bank AG в размер на €462,67 млн. Освен това "Ruskhimalliance" подаде подобна декларация във връзка с иска си срещу Commerzbank, а съдът взе и временни мерки, подробностите за които все още не са известни.
През май и юни 2022 г. Linde уведоми Ruschimalliance относно спирането на работата по договора (действал е като EPC изпълнител и е доставил част от оборудването като част от изпълнението на комплекса в Уст-Луга) поради санкции, наложени от ЕС. Руската компания не е съгласна с тази позиция, заявявайки, че санкциите не покриват работата по договора. По-специално, санкциите на ЕС забраняват само доставката на оборудване за втечняване на природен газ, но не и оборудване за преработка на газ и изграждането на завод за преработка на газ.
Тъй като работата от страна на Linde не е възобновена, „Ruskhimalliance“ прекратил договора с немската фирма и ѝ изпратил иск за наличие на спор. В същото време германските банки Bayrische Landesbank и Unicredit Bank AG също не изпълниха задълженията си към Ruschimalliance. и плащат банкови гаранции поради санкции. След това "Ruskhimalliance" заведе искове срещу Unicredit Bank AG, Bayrische Landesbank, Deutsche Bank, Commerzbank и Landesbank Baden-Wurttemberg.
По-късно Арбитражният съд на Санкт Петербург и Ленинградска област напълно удовлетвори иска на "Ruskhimalliance" на Linde и неговите структури за обща сума от около 143 милиарда рубли. Съдът се обърна и в полза на "Русхималианс" Акциите на Линде в нейните "дъщери". Спорът се отнася до събирането на дълг от Linde по договор за проектиране, доставка и изграждане на завод за преработка на газ в Уст-Луга. Съдът също така удовлетвори частично иска на "Ruskhimalliance" забрана на Linde да започва и продължава съдебни производства в чужбина.
През март "Русхималианс" също заведе нов иск срещу германската Linde за 105,5 милиарда рубли. Съдебното заседание по него е насрочено за 13 юни.