Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че се обсъжда въпросът за провеждането в Саудитска Арабия на втората конференция за мир в Украйна, предаде Укринформ, цитирана от БТА.
„Имаме много силни отношения със Саудитска Арабия, с Негово кралско височество и знаете, че два или три дни преди тази среща на върха имах среща с Негово кралско височество и говорихме за това. Имахме чудесна среща в Джеда на ниво съветници по националната сигурност на лидерите преди срещата на върха. Това означава, че имаме силни отношения. Ето защо, разбира се, повдигнахме въпроса за следващите срещи, може би за следващата среща на върха", заяви Зеленски.
Русия и нейните лидери "не са готови за справедлив мир", каза той в края на мирната конференция за Украйна в швейцарския курорт "Бюргенщок", която даде силна подкрепа за териториалната цялост на страната му, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Трябва да си вършим работата, да не мислим за Русия, а да правим това, което трябва. В момента Русия и нейните лидери не са готови за справедлив мир. Това е факт", каза украинският президент.
Русия може да преговаря за мир "още утре, ако се изтегли от нашата територия", отбеляза Зеленски, след като руският президент Владимир Путин заяви, че е готов за разговори.
Руският лидер обаче постави условия, които са неприемливи за Киев и биха били равносилни на капитулация и изоставяне на територии, признати за украински от международната общност, посочва АФП.
Зеленски каза също, че Украйна "не е враг" на Китай, в отговор на въпрос за отношенията ѝ с Пекин.
"Украйна има само един враг – Путин", посочи той.
"Вярвам, че приятелите са тези, които помагат, когато нещата са трудни. И аз бих искал Китай да бъде приятел на Украйна", каза Зеленски.
Китай е съюзник на Русия и е обвиняван, че допринася за руските военни усилия, като ѝ доставя оръжейни компоненти. Пекин реши да не участва в мирната среща на върха този уикенд, защото Москва отсъстваше.
"Китай е важна държава, важна икономика, която има реално политическо и икономическо влияние върху Русия. Вярвам, че Китай би могъл да ни помогне", заяви украинският президент, като добави, че "много би искал да види определени предложения, които китайската страна би могла да направи".
Въпреки възобновяването на американската военна помощ, която беше блокирана в продължение на много месеци, и ангажиментите, поети от други съюзници, особено европейските, Володимир Зеленски смята, че сегашните нива на помощ не са достатъчни за спечелване на войната.
"Има помощ. Има големи пакети. Достатъчно ли е това за победа? Не. Дали идва късно? Да", каза Зеленски и добави: "Ще бъдат ли увеличени тези пакети? Работим върху това, всеки ден"
В заключителното комюнике от срещата на върха, което беше подписано от 80 от присъстващите държави, не се споменава за последваща конференция.
Президентката на Швейцария Виола Амхерд призна, че на конференцията са били представени различни гледни точки, но подчерта, че тя ознаменува първото обсъждане на мирния процес на високо равнище. Според нея са създадени някои съществени предпоставки за прекратяване на войната в Украйна.
Фактът, че огромното мнозинство от присъстващите държави постигнаха съгласие по комюникето от "Бюргенщок", показва какво може да постигне дипломацията чрез търпелива работа, добави Амхерд.
Русия не беше поканена на събитието и не прояви интерес да участва. Срещата на върха беше и опит на Запада да привлече други държави от Южна Америка, Азия и Африка към усилията за мир, основани на международното право. Украйна призовава за постигане на "справедлив и траен" мир, посочва ДПА.