Наскоро затворниците са били вербувани в украинските военни сили. Те не отиват на фронта заради амнистията, а да прогонят руския агресор.
Това пише The Telegraph.
Изданието разказва за мъж на име Олександър. Той казва, че се е съгласил да смени затворническата килия с окопа по две причини: мъжът иска да отмъсти на руснаците, които са убили няколко членове на семейството му, и след почти половината си живот зад решетките - да промени пътя си.
Мъжът излежавал присъда за грабеж. Заради решението си обаче той вече преминава обучение по стрелба в тренировъчен лагер. След няколко седмици той и новите му другари ще бъдат обучени и ще се присъединят към хилядите осъдени доброволци на фронтовата линия. Отбелязва се, че Олександър и другите затворници са се присъединили към армията в съответствие с новия украински закон.
"Не изпитвам никакъв натиск да отида в армията. Просто реших да променя изцяло живота си. Имам и голяма мотивация: много членове на семейството ми загинаха в Мариупол. Харесва ми изборът ми, защото сега, вместо да лежа на затворническото легло, мога да науча нови умения и да променя живота си", казва мъжът.
Според ново предложение на украинското правителство на затворниците, които се присъединят към армията, се отменят оставащите присъди. Те се освобождават предсрочно, ако се съгласят да служат в армията без отпуск до края на войната.
По данни на Министерството на правосъдието хиляди вече са се съгласили да отидат на война и вече се обучават новобранци. Украинските бригади са готови да приемат осъдените.
Министърът на правосъдието на Украйна Денис Малюска заяви миналия месец, че сред военните командири има конкуренция за набиране на затворници, "защото има недостиг на работна ръка, така че те наистина искат да имат достъп до тези хора".
В цялата страна близо 5000 затворници вече са се съгласили да се включат доброволно в програмата. Министърът вече заяви, че очаква общо между 10 000 и 20 000 затворници да се включат в програмата.
Командирът на 2-ри щурмови батальон Дмитрий Кухарчук заяви, че военните на фронта очакват попълнения, включително от мобилизирани осъдени, тъй като има критичен недостиг на личен състав. В същото време той изключи създаването на "наказателни батальони", като отбеляза, че в случая с неговата бригада тези хора ще бъдат интегрирани в частите.
В същото време Дмитрий Балабуха, 34-годишен командир на танкова рота от 32-ра бригада на ВСУ, който сега преминава на нова офицерска длъжност в щурмова рота от затворници, отбелязва, че при общуването си със затворниците веднага "сваля розовите им очила" и обяснява, че войната е много опасна. Военният казва, че при добра подготовка тези мобилизирани мъже ще могат да постигнат добър резултат, защото са морално подготвени.