Отидете към основна версия

1 615 7

Риши Сунак извървя пътя от един облог за Руанда до скандал за залози в партията му

  • риши сунак-
  • великобритания-
  • консервативна партия-
  • лейбъристка партия-
  • киър стармър-
  • найджъл фараж

Сунак шокира Великобритания, като се има предвид че неговите тори към онзи момент изоставаха с над 20 пункта от основните си политически опоненти – лейбъристите, в повечето социологически проучвания

Снимка: БГНЕС/ЕРА

"За някой, който заявява публично, че „не залага“, Риши Сунак пое чиста проба хазартен риск“. Това написа онлайн изданието "Политико" на 22 май тази година, когато министър-председателят на Великобритания и лидер на Консервативната партия свика предсрочни парламентарни избори за 4 юли.

Сунак шокира Великобритания, отбеляза тогава "Политико", като се има предвид че неговите тори към онзи момент изоставаха с над 20 пункта от основните си политически опоненти – лейбъристите, в повечето социологически проучвания. Редица наблюдатели очакваха премиерът да изчака до октомври или ноември със свикването на общонационалните парламентарни избори, за да даде на партията си повече време да възвърне загубените позиции.

Другата причина, поради която решението на Сунак бе определено като "риск", бе датата на изборите, която се пада в разгара на Европейското първенство по футбол. Британският в. "Гардиън" отбеляза, че не се знае дали сметките на Сунак ще излязат, ако той таи някаква отчаяна надежда, че „бирената вълна от национален оптимизъм“ при класиране на Англия на четвъртфинал може да помогне на каузата му.

Припомненото в края на май от "Политико" самоопределение на Сунак, че "не е човек за залагания", бе направено в разговор с телевизионния водещ Пиърс Морган на 9 февруари. Тогава Морган предложи по време на интервю за канала "Ток ТВ" да се обзаложи с премиера за хиляда британски лири, които да бъдат дарени на благотворителна организация за бежанци, че първите самолети за Руанда по схемата на Сунак за депортиране на мигранти няма да излетят преди изборите. Сунак стисна ръце с Морган за залога и каза, че „работи изключително усилено, за да качи хората на самолетите“, посочи "Политико".

Сега, месец след определения като "хазартен ход" да насрочи изборите за 4 юли, британският министър-председател се сблъсква с огромен проблем, който идва от разследване на членове на неговата партия за залози на определената от самия него дата на изборите.

Букмейкърите във Великобритания разрешават да се правят залагания за политика и датата на избори е често срещан залог, но залози на основата на вътрешна информация се смята в Обединеното кралство за нелоялна конкуренция и съответно се приема за престъпление.

Тази седмица както консерваторите на Сунак, така и опозиционната Лейбъристка партия оттеглиха подкрепата си за кандидати, които са разследвани за залагания, свързани с изборите на 4 юли. Разследвани са четирима висши служители на Консервативната партия, оглавявана от министър-председателя.

Събитията

Консервативната партия съобщи на 20 юни, че директорът на предизборната ѝ кампания Тони Лий се е оттеглил две седмици преди изборите, а Ройтерс посочи, че причината е разследване срещу Лий и съпругата му Лора Сондърс, кандидат на торите за депутат в град Бристол, за неправомерни залагания на датата на изборите.

Неделното издание на британския в. "Таймс“ – "Сънди таймс“, написа в неделя, 23 юни, че е разследван и Ник Мейсън, главен служител по обработка на данни в Консервативната партия. Крейг Уилямс, съветник на премиера, който се кандидатира за преизбиране в парламента, призна, че е бил разследван от Комисията по хазарта за направен залог от сто паунда за избори през юли, отбеляза АП.

„Отговарям на рутинните запитвания на Комисията и потвърждавам, че ще ѝ сътруднича изцяло. Не искам да отвличам вниманието от предизборната кампания на партията си, трябваше да помисля как би изглеждала моята постъпка отстрани“, заяви Уилямс пред АП. Сунак обяви, че е "изключително ядосан" във връзка с обвиненията срещу негови съпартийци, и посочи, че това е "наистина сериозен въпрос".

Оглавяваната от премиера Консервативна партия официално оттегли във вторник, 25 юни, подкрепата си за кандидатите Уилямс и Сондърс заради участието им в скандала със залози. Лейбъристите също отстраниха един свой кандидат по аналогични причини, предаде Франс прес.

Вечерта на същия ден скандалът се разрасна още повече, след като министър от кабинета призна, че е направил три залога за датата на изборите, но не е разследван от британската Комисия за хазарта. Кандидат на лейбъристите също призна, че е направил залог.

Британският министър на труда и пенсионното осигуряване Мел Страйд добави, че в скандала може да са замесени още кандидати и че трябва да се проведат дебати за политическите залози.

Арестуван е и телохранител на Сунак

Лондонската полиция обяви вчера, че разследва „малък брой залагания“, направени за времето на предсрочните парламентарни избори, предаде Ройтерс. От столичната полиция уточниха, че са установени подобни залози, направени от най-малко седем нейни служители.

"Постигнахме споразумение за съвместни действия по случая с Комисията по хазарта, която е съответният орган за разследване по мнозинството от тези обвинения", каза в изявление полицейският комисар Катрин Гудуин, цитирана от Ройтерс. "Има обаче една малка част от случаи, за които ще се наложи по-обстойно криминално разследване от страна на полицията", добави тя.

Полицията поясни, че освен нарушаване на разпоредбите за хазарта, в рамките на тези случаи може да се разглеждат и други престъпления, като например неправомерно поведение на заемана обществена длъжност. Имената на заложилите за датата на изборите, насрочени от премиера Сунак за 4 юли, са сравнени със списъка на служителите на Лондонската полиция и досега са засечени седем души, посочва Ройтерс, като се позовава на властите.

Арестуван по случая беше служител от отдела за специална защита, който според медиите е бил сред телохранителите на министър-председателя Сунак. Впоследствие арестуваният полицай, отстранен от служба, е бил освободен под гаранция, като разследването продължава, предаде Асошиейтед прес. Агенцията уточнява, че самоличността му не е била разкрита.

"Вниманието ни е насочено върху разследването за поверителна информация, използвана за получаване на нечестно предимство при залог за датата на общонационалните избори“, каза Андрю Роудс, изпълнителен директор на Комисията по хазарта, цитиран от Ройтерс.

"Нашият екип по правоприлагането постигна бърз напредък досега и ще продължи да работи в тясно сътрудничество със столичната полиция, за да доведе този случай до справедлив край“, допълни той.

Спад в подкрепата

Подкрепата за консерваторите на Сунак продължава да спада, след като нейни партийни членове, включително и двама кандидати в листите на торите за изборите на 4 юли, са разследвани за залози на датата за вота, предаде Ройтерс в сряда. Скандалът подкопава усилията на консерваторите да намалят разликата до опозиционната Лейбъристка партия една седмица преди произвеждането на общонационалните парламентарни избори.

Увеличаващият се брой разследвани представители на Консервативната партия е довел до спад на подкрепата за партията до 18% от намеренията за гласуване, тоест с още два пункта надолу, показва проучването на социологическата агенция „Сървейшън“, публикувана в сряда. Към този момент на Лейбъристката партия симпатизират 41% от гласоподователите, анкетирани за представителната извадка на агенцията. Анкетирани по телефона между 21 и 25 юни са били 1022 пълнолетни британски граждани.

Футболният паралел

Скандалите и съответно санкциите за залози не са нещо ново във Великобритания, но досега политиците са били изцяло зад кадър, като на сцената е бил футболът. Най-пресният случай с известен състезател е с нападателя на отбора от английската Висша лига Брентфорд – Айвън Тони. Той бе уличен в 232 нарушения на разпоредбите за хазарта, включително и в залог за загуба на собствения си отбор – тринадесет пъти.

Когато е залагал за загуба на отбора си, Тони не се е появявал на терена, но в други случаи се предполага, че е влияел с представянето си на терена върху залога.

Айвън Тони бе наказан от английската Футболна асоциация през май миналата година с лишаване от права за всякакви професионални футболни турнири за осем месеца, като ФА настояваше наказанието да е петнадесет месеца. Този срок бе намален на единадесет месеца, а впоследствие и на осем.

"Айвън Тони се завърна, но нищо не се е променило – хазартът е вкоренен във футбола“, написа Джонатан Уилсън в британския в. „Гардиън“ на 14 януари тази година по повод завръщането на Тони на терена след изтърпяното наказание. Нещо повече – нападателят попадна в състава на Англия за провеждащото се в момента Европейско първенство по футбол в Германия и очаква осминафинала със Словакия в неделя.

Любопитно съвпадение е, че точно по времето, когато Англия бе в една предварителна група със Словакия на едно друго Европейско първенство по футбол – през 2016 година във Франция, се проведе британският референдум за Брекзита – излизането на Великобритания от Европейския съюз. Мачът на Англия със Словакия бе на 20 юни и завърши 0:0, а референдумът се проведе на 23 юни 2016 г. От 1 юли същата година Словакия пое председателството на ЕС.

Дали сега, покрай новия мач със Словакия, Сунак няма да си тръгне от "Даунинг стрийт" така, както тогава Великобритания си тръгна от ЕС, пита "Политико".

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: