Няколко стартиращи фирми в Украйна разработват дронове с изкуствен интелект. Целта е да се помогне за управлението на голям флот от дронове, като това ще пренесе войната в неизследвана територия, предаде "Ройтерс", цитирано от БТА.
Украйна се надява, че внедряването на дронове с изкуствен интелект на фронтовата линия ще ѝ помогне да преодолее нарастващото заглушаване на сигнала от руснаците, както и да позволи на безпилотните летателни апарати (UAV) да работят в по-големи групи.
Разработването на безпилотни летателни апарати с изкуствен интелект в Украйна е разделено между визуални системи, които помагат за идентифициране на цели и управление на дронове, картографиране на терена за навигация и по-сложни програми, позволяващи на UAV да работят във взаимосвързани "рояци".
Swarmer, една от компаниите, които работят върху това, разработва софтуер, който свързва дронове в мрежа. Решенията могат да се изпълняват мигновено в цялата група, като човек се намесва само за да даде зелена светлина на автоматизирани удари.
Главният изпълнителен директор на Swarmer, Сергей Куприенко, коментира, че когато се опитва да се увеличи мащабът с човешки пилоти, това просто не работи и обясни, че "за рояк от 10 или 20 дрона или робота е практически невъзможно хората да ги управляват."
Куприенко каза, че докато човешките пилоти се борят да управляват операции, включващи повече от пет дрона, ИИ ще може да обработва стотици.
Системата, наречена Styx, насочва мрежа от разузнавателни и ударни дронове, големи и малки, във въздуха и на земята. Всеки дрон ще може да планира собствените си ходове и да предскаже поведението на другите в рояка, подчерта той.
Освен разширяването на операциите, Куприенко обясни, че автоматизацията ще помогне за защитата на пилотите на дронове, които работят близо до фронтовите линии и са приоритетна цел за вражески огън. Технологията на Swarmer все още е в процес на разработка и е изпробвана само експериментално на бойното поле, добави той.
Swarmer е една от повече от 200 технологични фирми, които се появиха, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия през 2022 г., като хората от IT средите разработват дронове и други устройства, за да помогнат на Украйна да се противопостави на Русия.
Самюел Бендет, помощник старши сътрудник в Центъра за нова американска сигурност, каза, че системите за управление на дронове с изкуствен интелект вероятно ще имат нужда от човек, за да се предотвратят грешките на системата при избора на цел.
Съществуват широки опасения относно етиката на оръжията, които изключват човешката преценка. Изследователска статия на Европейския парламент от 2020 г. предупреждава, че подобни системи могат да извършат нарушения на международното хуманитарно право и да намалят прага за започване на война.
Изкуственият интелект вече се използва в някои от ударите с дронове на дълги разстояния от Украйна, които са насочени към военни съоръжения и петролни рафинерии навътре в територията на Русия.
Украински служител, пожелал анонимност, коментира, че атаките понякога включват рояк от около 20 дрона и обясни, че основните дронове летят до целта, но работата на другите е да премахнат или да разсеят противовъздушната защита по пътя. За да направят това, те използват форма на ИИ с човешки надзор, за да помогнат за откриване на цели или заплахи и планиране на възможни маршрути.
Нуждата от дронове с ИИ става все по-голяма, тъй като и двете страни внедряват системи за електронна война (EW), които прекъсват сигналите между пилоти и дронове и по-специално малките, евтини FPV (изглед от първо лице) дронове, които се превърнаха в основния начин и за двете страни да удрят вражески превозни средства през 2023 г., виждат, че нивата им на попадение спадат с нарастването на заглушаването.
По думите на Макс Макарчук, ръководител на ИИ за Brave1, процентът на FPV, които са поразили целта си, непрекъснато пада. Повечето FPV единици вече виждат процент на удари от 30-50%, като за новите пилоти това може да бъде само 10% и прогнозира, че управляваните с изкуствен интелект FPV дронове могат да отбележат процент на попадение от около 80%.
За да се противопоставят на заплахата от електронната война, създателите, включително Swarmer, започнаха да разработват функции, които позволяват на дрон да се фиксира върху цел чрез своята камера.
Системи, които се използват в електронната война, образуват невидим купол за заглушаване на сигнала над оборудването и войниците, които защитават. Ако контактът на пилот с дрона бъде прекъснат, той вече не може да го контролира и апаратът или пада на земята, или продължава да лети направо. Но автоматизирането на последната част от полета на дрона до неговата цел означава, че той вече не се нуждае от пилота - по този начин анулира ефекта от заглушаването на EW.
Дроновете с ИИ се разработват от години, но досега се смятаха за скъпи и експериментални.
Бендет посочи, че Русия е разработвала въздушни и наземни безпилотни летателни апарати с изкуствен интелект преди инвазията през 2022 г. и е заявила някои успехи.
В Украйна основната задача на производителите е да разработят система за насочване с изкуствен интелект за дронове, която да е евтина. Това би позволило да бъде разгърнато масово по цялата фронтова линия от 1000 км, където всяка седмица се използват хиляди FPV дронове.
Разходите могат да бъдат намалени чрез стартиране на ИИ програми на Raspberry Pi - малък, евтин компютър, който намери глобална популярност извън образователните цели, за които е проектиран.
Макс Макарчук каза, че е изчислил разходите за поставяне на проста система за насочване, която би се заключила във форма, видима от камерата на дрона, само на около 150 долара на дрон.