Отидете към основна версия

2 918 50

На високо равнище в Пекин! Дава ли Киев ясен сигнал за преговори с Русия

  • дмитро кулеба-
  • украйна-
  • китай-
  • русия-
  • володимир зеленски

Външният министър Дмитро Кулеба е най-високопоставеният украински служител, който е пътувал до Китай след нахлуването на Русия през февруари 2022 година

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Киев е отворен за преговори с Русия, ако Москва е готова да преговаря добросъвестно, но за сега няма такива признаци. Това заяви външният министър на Украйна Дмитро Кулеба по-време на разговорите си с външния министър на Китай Ван И в южнокитайския град Гуанджоу, предава "Ройтерс".

Външният министър Дмитро Кулеба е най-високопоставеният украински служител, който е пътувал до Китай след нахлуването на Русия през февруари 2022 г. Той е разговарял с външния министър Ван И повече от три часа, каза украински източник в делегацията.

"Кулеба повтори, че Киев е готов да ангажира руската страна в преговорния процес на определен етап, когато Русия е готова да преговаря добросъвестно, но подчерта, че в момента не се наблюдава такава готовност от руска страна", се казва в изявление на неговото министерство.

По време на преговорите Кулеба каза още, че справедливият мир в Украйна е в интерес на Китай, по-специално, той улеснява търговията му с Европа. Той добави, че отношенията между Пекин и Киев си струва да се изграждат, като се има предвид бъдещото членство на Украйна в Европейския съюз, за ​​което преговорите вече са започнали.

След началото на пълномащабната агресия срещу Украйна западните страни забраниха доставките на много стоки за Русия. Те също така обвиняват Китай, който не се е присъединил към санкциите, че предоставя на Москва продукти, които ѝ помагат да произвежда оръжия.

"Руската агресия стои не само на пътя на развитието на Украйна. Тя също пречи на международната стабилност, на развитието на добросъседските отношения и по-специално на развитието на търговията между Китай и Европа", подчерта Кулеба.

Украинският външен министър каза още, че Киев е проучил съвместната китайско-бразилска позиция. Двете страни публикуваха своите предложения на 23 май тази година след среща между Ван И и главния съветник на бразилския президент Селсо Аморим. Тогава двете държави призоваха за:

придържане към трите принципа на деескалация на ситуацията (да не се разширява територията на военните действия, отказ от ескалаци на бойните действия и провокациите);

свикване на международна мирна конференция, призната както от Русия, така и от Украйна, за обсъждане на всички планове;

избягване на атаки срещу цивилни лица или обекти, защита на цивилни лица, по-специално жени и деца, обмен на военнопленници;

отказ от използването на ядрени, химически или биологични оръжия;

избягване на атаки срещу атомни електроцентрали и други ядрени съоръжения;

противодействие на разделянето на света на изолирани политически или икономически групи от държави.

Китай, втората по големина икономика в света, се позиционира като неутрален по отношение на войната, но обяви "безгранично" партньорство с Русия дни преди инвазията през 2022 г. и прие президента Владимир Путин за разговори, последно през май.

Китай също така предостави дипломатическа подкрепа на Русия и помогна да се запази военновременната икономика на Русия.

"Разговорите току-що приключиха. Те продължиха общо над три часа, повече от планираното. Това беше много задълбочен и конкретен разговор", каза украински източник в делегацията пред Ройтерс.

Говорител на китайското външно министерство каза на редовна пресконференция в Пекин, че и двамата министри са говорили за необходимостта от възприемане на дългосрочен поглед върху изграждането на двустранни връзки и че Китай ще "продължи да разширява своя внос на храни от Украйна".

Кремъл каза пред репортери, че забележката на Кулеба изглежда съвпада със собствената позиция на Русия, но се нуждае от повече подробности, за да оцени какво се предлага.

Руският президент Владимир Путин каза през юни, че Москва ще сложи край на войната, ако Киев се оттегли и предаде останалите четири частично окупирани украински провинции и се откаже от амбициите си за НАТО, идея, отхвърлена в Киев като абсурден ултиматум.

Киев планира да проведе втора международна среща на върха по-късно тази година, за да развие своята визия за мир, след като първоначалната среща в Швейцария през юни привлече десетки делегации от цял ​​свят, но не и от Русия или Китай.

Украйна заяви, че би искала втората ѝ среща на върха да бъде домакин на страна от "глобалния юг" и че Русия трябва да присъства.

Унгарският премиер Виктор Орбан пътува до Киев, Москва и Пекин и Вашингтон този месец за това, което той описа като "мисия за мир".

Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли усилията на Орбан, като каза, че само мощни държави като Съединените щати, Китай или блока на Европейския съюз са в състояние да играят посредническа роля.

Китай и Бразилия публикуваха съвместно мирно предложение от шест точки през май, заявявайки, че подкрепят провеждането на международна мирна конференция, която и двете страни във войната ще признаят.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 24 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания