Отидете към основна версия

3 180 48

Половин век от операция „Атила“, по време на която Турция завзема 37% от Кипър

  • кипър-
  • турция-
  • атила-
  • гърция-
  • война-
  • история-
  • фамагуста-
  • оон

От 1977 г. са проведени кръгове мирни преговори под егидата на ООН, но без резултат

Снимка: БГНЕС/ EPA

Турските военни сили, които нахлуха на остров Кипър на 20 юли 1974 г. след преврата, организиран от гръцката хунта пет дни по-рано, превзеха доста райони от Република Кипър, принуждавайки хиляди хора да напуснат домовете си. Това предаде за БТА кипър8ската агенция КНА.

На 14 август 1974 г. турските сили, въпреки договореното примирие, започнаха операцията „Атила II“, по време на която завзеха 37% от територията на Кипър. Те окупираха планината Пентадактилос, равнината Месаория, Морфу и Карпасия и в ранните часове на 14 август бомбардираха Фамагуста.

Градът, някога гордостта на Кипър, с огромно пристанище, процъфтяващ туристически сектор и богата култура, беше затворен от турските войски и на никого не беше позволено да влезе в него. Постепенно Фамагуста се превърна в „призрачен град“.

Статутът на оградената зона на Фамагуста (Вароша) е защитен от резолюции 550 и 789 на Съвета за сигурност на ООН. Освен това ООН, с много резолюции на Общото събрание и Съвета за сигурност, изисква зачитане на независимостта, единството и териториалната цялост на Кипър, връщането на бежанците по домовете им и изтеглянето на чуждите войски от острова. Но всички резолюции бяха провокативно игнорирани и нарушени от Турция, отбелязва КНА.

Основата за решение на кипърския въпрос чрез федерация е положена в две споразумения на високо равнище. И двете споразумения (между президента Макариос и тогавашния лидер на кипърските турци Рауф Денкташ през февруари 1977 г. и между президента Спирос Киприану и Денкташ през май 1979 г.) бяха постигнати под егидата на Генералния секретар на ООН и предвиждаха решение на въпроса съгласно резолюциите на ООН.

Решението за двузонална, двуобщностна федерация също се игнорира от турската страна, която насърчава решението за две държави.

През 1983 г. кипърските турци обявиха едностранно независима държава. Акцията беше осъдена от ООН и никоя страна освен Турция не е признала това незаконно образувание, припомня КНА.

От 1977 г. са проведени поредица кръгове мирни преговори под егидата на ООН, но без резултат. Последният кръг беше през 2017 г. в швейцарския курорт Кран Монтана.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 12 гласа.

Свързани новини