Съветникът на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан пристигна в Пекин за преговори, свързани с отношенията между САЩ и Китай, които бяха подложени на сериозни изпитания по време на мандата на американския президент Джо Байдън, предаде Асошиейтед прес, цитирано от БТА.
Съливан често разговаря с високопоставени представители на Комунистическата партия по външнополитически въпроси, за да може разногласията между Вашингтон и Пекин да бъдат преодолени.
След като кацна в Пекин, Съливан бе посрещнат от Ян Тао, ръководител на отдела на китайското външно министерство, който отговаря за Северна Америка и Океания, както и от американския посланик в Китай Николас Бърнс.
Целта на посещението на Съливан, който ще бъде в Китай до четвъртък, е да се опита да поддържа комуникацията между Пекин и Вашингтон.
Не се очакват големи обявления, въпреки че срещите на Съливан биха могли да положат основите за евентуална среща на китайския лидер Си Цзинпин с Джо Байдън, преди американският президент да се оттегли от поста през януари, отбелязва АП.
Съливан ще води преговори с Ван И, който е както министър на външните работи, така и ръководител на Централната комисия по международни въпроси на Комунистическата партия.
Правителството на Джо Байдън зае твърда позиция по отношение на Китай, възприемайки го като стратегически конкурент и ограничавайки достъпа на неговите компании до съвременни технологии, отбелязва АП. По този начин САЩ се противопоставиха на възхода на Китай, който се опитва да упражнява влияние върху Тайван и Южнокитайско море.
И без това охладнелите отношения между Китай и САЩ бяха "дълбоко замразени", след като през август 2022 година тогавашната председателка на Камарата на представителите на американския Конгрес Нанси Пелоси посети Тайван. Надеждите за възстановяване на връзките бяха попарени през февруари следващата година, когато предполагаем китайски шпионски балон бе забелязан над Съединените щати и свален от американските военни.
На среща между Съливан и Ван във Виена през май 2023 година двете страни започнаха процес по възстановяване на отношенията. Оттогава те са се срещали още два пъти в трети държави - Малта и Тайланд. Тази седмица ще проведат първите си разговори в Пекин.
Китайското министерство на външните работи заяви тази седмица, че отношенията със САЩ остават на "критичен етап". Министерството отбеляза, че двете страни разговарят по въпроси, свързани с климата и други теми, но обвини САЩ, че продължават да ограничават и потискат Китай.