След месеци на твърдения, че прекратяването на огъня и сделката за освобождаване на заложници са близо, висши служители на САЩ сега признават, че не очакват Израел и Хамас да постигнат споразумение преди края на мандата на президента Джо Байдън, се посочва в доклад на Wall Street Journal, цитирано от News.bg.
Администрацията на Байдън няма да се откаже от стремежа си към постигане на споразумение, виждайки го като единствения начин да сложи край на войната в Газа и да спре ескалиращия конфликт между Израел и ливанската Хизбула. Белият дом по-рано заяви, че враждуващите страни са се съгласили с "90 процента" от текста на сделката, така че надеждата за пробив остава. Въпреки това редица високопоставени служители от Белия дом, Държавния департамент и Пентагона смятат, че е малко вероятно воюващите страни да приемат настоящата рамка.
Основните причини за песимизма са две. Първо, съотношението на палестинските затворници, които Израел трябва да освободи в замяна на заложници, държани от Хамас, представлява основна пречка – дори преди терористичната група да убие шестима заложници, включително американски гражданин. Второ, последните атаки между Израел и Хизбула усложняват дипломатическите усилия, увеличавайки риска от тотална война.
Друг проблем е, че Хамас прави искания и после отказва да приеме предложенията, след като САЩ и Израел се съгласят с тях. Това разочарова преговарящите, които все повече вярват, че групировката не е сериозна в намерението си да постигне споразумение. Критиците обвиняват и израелския премиер Бенямин Нетаняху в саботиране на процеса, за да удовлетвори крайнодесния фланг на своята коалиция.
Официален представител от арабска страна също изрази съмнения, че ще се стигне до споразумение между Израел и Хамас преди изборите, като посочи, че всички са в "режим на изчакване". Изходът от изборите ще определи по-нататъшното развитие на конфликта.
Неуспехът в постигането на сделка може да навреди на наследството на Байдън, който се забави в убеждаването на Нетаняху, че приоритетът трябва да бъде върнатите около 250 заложници. Говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби заяви в сряда, че перспективите за споразумение са "плашещи", но администрацията ще продължи да работи за постигане на дипломатически пробив.
Междувременно, лидерът на Хизбула Хасан Насрала нарече последната атака "обявяване на война", докато израелските изтребители пробиха звуковата бариера над Бейрут. Израелският министър на отбраната обеща продължаване на ударите по Хизбула, за да спре ракетните атаки и да позволи на 70 000 израелци да се върнат в северния граничен регион.
Държавният секретар Антъни Блинкън предупреди всички страни да проявят сдържаност и да избягват действия, които могат да затруднят постигането на споразумение.