Украинският президент Володимир Зеленски ще посети днес завод за боеприпаси в американския щат Пенсилвания, произвеждащ критично необходимите на страната му снаряди за борбата ѝ срещу руските сухопътни сили, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Очаква се посещението на Зеленски в завода в град Скрантън да даде начало на натоварена обиколка в САЩ, целяща увеличаване на подкрепата за Украйна, съобщиха американски служители, говорещи пред АП при условие за анонимност, понеже детайлите на посещението все още не са публични. Президентът ще говори в сряда пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк, а в четвъртък ще пътува до Вашингтон за преговори с президента на САЩ Джо Байдън и с вицепрезидента Камала Харис.
Заводът в Скрантън е един от малкото обекти в САЩ, които произвеждат 155-милиметрови снаряди. Те са използвани от далекобойната артилерия, която е високо ценена от сухопътните сили, защото позволява поразяването на противниковите цели от безопасно разстояние.
Украйна вече е получила повече от три милиона 155-милиметрови снаряди от САЩ. Докато войната вече е навлязла в третата си година, Зеленски иска от САЩ разрешение да използва по-далекобойни системи за удари дълбоко в руска територия. До момента той не е убедил Пентагона или Белия дом да свалят ограниченията. Министерството на отбраната на САЩ подчерта, че Киев в момента има способността да удря Москва с произведени в Украйна дронове и че има колебания за стратегическите последици, ако произведени в САЩ ракети потенциално ударят руската столица.
Руският президент Владимир Путин предупреди, че Русия ще бъде „във война“ със САЩ и съюзниците им от НАТО, ако позволят на Украйна употребата на далекобойно оръжие.
В някои моменти от войната Украйна изстрелваше до 8000 155-милиметрови снаряди дневно. Това обаче започна да изчерпва запасите на САЩ и предизвика притеснения, че така самите американски военни нужди няма да бъдат посрещнати в случай на избухване на друга конвенционална война – например при потенциален конфликт заради Тайван.
САЩ реагираха, като инвестираха във възобновяването на производствените си линии и сега произвеждат повече от 40 хиляди 155-милиметрови снаряда месечно, планирайки да доведат този показател до 100 000. По време на посещението в Скрантън се очаква Зеленски да благодари на работниците, увеличили през последната година производството на този тип снаряди.
Очаква се към него да се присъединят заместник-министърът на сухопътните сили на САЩ по придобиванията, логистиката и технологиите Дъг Буш, заместник-министърът на отбраната за придобиванията и поддръжката Бил Лаплант, както и губернаторът на Пенсилвания Джош Шапиро.
155-милиметровите снаряди са само един от десетките видове боеприпаси, ракети, средства за противовъздушна отбрана и модерни оръжейни системи, които САЩ предоставиха на Украйна - от куршуми за леко стрелково оръжие до модерни изтребители Ф-16. САЩ са най-големият донор на Украйна, предоставяйки повече от половината от над 106 милиарда долара, които НАТО и страните партньори са събрали за помощ в нейна защита.
Въпреки че Украйна не е член на НАТО, ангажиментът към нейната отбрана се възприема от много от европейските нации като задължителен за възпиране на Путин от по-нататъшна военна агресия.