Отидете към основна версия

5 781 22

Бежанци завинаги? Каква ще е съдбата на милиони палестинци?

  • ивицата газа-
  • бежанци-
  • палестина-
  • израел-
  • газа-
  • палестинци-
  • оон-
  • хамас

Милиони хора в Газа, Ливан и Израел бягат от войната и насилието. Особено тежко е положението на палестинските бежанци - то се влоши драстично след началото на войната между Израел и Хамас.

Снимка: БГНЕС/ EPA

След терористичните атаки на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г. надеждата на много палестински бежанци да се върнат в старите си домове се отдалечава все повече. Днес палестинските бежанци са много повече, отколкото през 1948 година.

Колко са палестинските бежанци?

Палестинското население в Близкия изток се оценява на седем милиона души, които обаче имат различен правен статут. Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци в Близкия изток (UNRWA) казва, че в момента подкрепя 5,9 милиона души в региона. Те живеят в 58 бежански лагера в Йордания, Сирия, Газа, Западния бряг, включително Източен Йерусалим, и Ливан.

Палестински бежанци живеят и в Египет. От началото на войната между Израел и Хамас там са избягали около 100 000 души. А 1,5 милиона палестински израелци живеят в Израел.

Кой има право да се регистрира като бежанец?

Според UNRWA като бежанци могат да бъдат разглеждани "всички лица, чието местопребиваване е било в Палестина между 1 юни 1946 г. и 15 май 1948 г. и които са загубили както домовете си, така и средствата си за препитание в резултат на конфликта от 1948 година".

Това се отнася и за "потомците на палестински бежанци от мъжки пол, включително осиновените деца". В резултат броят на регистрираните лица се е увеличил от 750 000 през 1950 г. до почти шест милиона днес.

При какви условия живеят палестинските бежанци?

Ежедневието на много палестински бежанци и техните семейства е белязано от бедност и дискриминация. В много арабски приемащи страни палестинците не могат да получат гражданство.

По данни на UNRWA около 80% от палестинските бежанци в Ливан живеят под прага на бедността там. Те не могат да придобиват собственост, не им е позволено да работят във всички професии и нямат достъп до държавната образователна и здравна система.

Около 2,3 милиона палестинци са регистрирани като бежанци в Йордания. Това е единствената арабска страна, която е предоставила гражданство на тази група хора. Повече от половината от йорданското население вече е с палестински произход.

Ситуацията в Сирия непрекъснато се влошава поради продължаващата гражданска война там. През 2021 г. проучване на UNRWA разкри, че 82% от регистрираните палестински бежанци живеят в абсолютна бедност. Много от тях сега се връщат в Сирия заради конфликта между Израел и ливанската милиция Хизбула.

Защо има организация специално за палестинските бежанци?

Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци в Близкия изток е създадена с Резолюция 302 (IV) на ООН от 8 декември 1949 г. и започва своята работа на 1 май 1950 г. През декември 2022 г. Общото събрание на ООН удължи мандата на UNRWA до 30 юни 2026 година. Нейната задача е да се грижи за палестинците, които са били разселени или принудени да напуснат домовете си в резултат на Израелско-арабската война и основаването на държавата Израел на 14 май 1948 г., както и за техните потомци. Палестинците наричат този исторически период "Накба" или "катастрофа".

За всички останали бежанци и лица без гражданство по света отговаря друг орган на ООН - Върховният комисариат за бежанците. Той също е основан през 1950 година.

Разделянето на отговорностите означава, че в страни като Египет, където има палестински бежанци, но UNRWA не е представена, засегнатите живеят в правен вакуум, тъй като Върховният комисариат няма правомощията да се грижи за тях.

Защо Израел иска разпускането на UNRWA?

Израелското правителство обвинява UNRWA в участие в клането на 7 октомври и твърди, че организацията е инфилтрирана от Хамас. Вследствие на обвиненията няколко държави донори, включително САЩ, Европейската комисия и Германия, преустановиха плащанията си към UNRWA.

ООН започна вътрешно разследване на твърденията. В изявление, публикувано на 5 август 2024 г., се посочва, че девет служители на UNRWA са били уволнени, тъй като е възможно да са участвали в ръководените от Хамас нападения срещу Израел на 7 октомври 2023 г. Обвиненията срещу други десет служители не могат да бъдат потвърдени.

Имат ли право да се завърнат?

Съгласно член 11 от Резолюция 194 на ООН всички бежанци имат право да се завърнат по домовете си, ако са готови да живеят в мир със своите съседи. В очите на правителствата на много арабски държави това се отнася и за потомците на разселените през 1948 г.

"Катастрофата Накба е сериозен източник на идентичност за палестинците и демонстрира несправедливостта", обяснява Петер Линтел от германската фондация "Наука и политика". Според експерта правото на завръщане "може да бъде решено само в рамките на мирни преговори и в контекста на палестинска държава".

Автори: Астрид Пранге, Дженифър Холайс

Поставете оценка:
Оценка 5 от 5 гласа.

Свързани новини