Британският крал Чарлз III няма да възрази, ако Австралия реши да се обяви за република и вече не го смята за държавен глава, съобщи The Daily Mail, цитиран от БТА, позовавайки се на извадки от писмо, което личният секретар на монарха изпрати до членовете на Австралийското републиканско движение в навечерието на посещението на Чарлз III в Канбера и Сидни.
„Като конституционен монарх, Негово Величество действа според съветите на своите министри, така че въпросът дали Австралия да стане република трябва да реши австралийската общественост“, се казва в документа, който ръководството на движението получен в отговор на молба за среща с краля.
Австралийското републиканско движение, основано през 1991 г., настоява държавният глава да се избира и постът на генерал-губернатор да бъде премахнат. Предполага се, че Австралия и Обединеното кралство ще останат „най-близки приятели и съюзници“.
Референдумът в Австралия се проведе на 6 ноември 1999 г. Гражданите бяха помолени да отговорят на въпроса дали подкрепят идеята за трансформиране на държавата в парламентарна република, оглавявана от президент. Републиканското движение в страната трябваше да получи повече от 50% от гласовете в поне четири щата, но в крайна сметка 55% от гласоподавателите (около 12 милиона австралийци участваха в референдума) бяха за запазване на властта на британците монарх, а само 45% гласуваха за създаването на република. Дебатът за обявяването на република в Австралия се засили след смъртта на кралица Елизабет II през септември 2023 г.
В началото на февруари Бъкингамският дворец обяви, че Чарлз III е бил диагностициран с рак, след което той временно се оттегли от повечето обществени задължения. Точната диагноза на монарха не бе обявена, но тя е поставена, след като кралят претърпя операция на 26 януари поради уголемена простата. Въпреки болестта си, през последните месеци Негово Величество се появява все по-често на публично място.
Посещението в Австралия и островната държава Самоа, част от Британската общност на нациите, ще бъде второто чуждестранно посещение на монарха, откакто беше диагностициран с болестта. За последен път сегашният крал е бил в Австралия през 1994 г., където бе прострелян два пъти с халосни патрони от студента Дейвид Канг, който обясни постъпката си с желание да привлече вниманието към проблемите на камбоджанските бежанци.