В поне 25 руски региона от аптеките са изчезнали лекарства, съдържащи активната съставка рокситромицин, съобщава "Известия" въз основа на данни от регионални аптеки.
Вестникът установява липса на още три подобни лекарства: в аптеките в 12 региона на страната няма еритромицин, в шест - кларитромицин, а в пет - азитромицин. Според "Известия" това са широко използвани антибиотици.
И четирите лекарства са в недостиг в Дагестан, Крим, Чечня, Кабардино-Балкария, Карачаево-Черкезия и други региони.
Продажбите на лекарства в аптеките в редица региони са спрени поради преминаването към други, по-съвременни лекарства, предполага Николай Беспалов, директор по развитието на RNC Pharma. По негово мнение тези антибиотици "преминават в категорията на нишовите антибиотици, които се използват за специфични заболявания или се предписват на пациенти с определени характеристики, при които употребата на други лекарства е свързана с рискове".
Производството и доставките на тези лекарства са намалели драстично през последната година. Вносът от Китай не може да задоволи руския пазар.
Лекарствата, чийто недостиг е забелязан в руските аптеки, се използват широко и за лечение на пикочно-половата система, кожата и меките тъкани, предписват се и при лаймска болест, казва пред вестника Светлана Каневская, общопрактикуващ лекар.
Тези лекарства са заменими и липсата им не е катастрофа, потвърди Арутюн Варданян, общопрактикуващ лекар и пулмолог в Медицински център "Д-р Александровски".
Изброените антибиотици са отдавна познати на медицината и се използват успешно срещу инфекциозни заболявания, като пневмония или възпалено гърло, заяви пред изданието Марина Бережная, общопрактикуващ лекар и началник на отделението за спешна и неотложна помощ в Европейския медицински център.
"Въпреки че те са широко използвани в медицинската практика, това не означава, че други антибиотици не могат да се използват за борба с инфекциозните заболявания", добави тя.
В същото време лекарят Павел Хорошев отбеляза, че макар тези лекарства да са заменими, има случаи, когато те са необходими: "Например в борбата с бактерията Helicobacter pylori в 98,5% от случаите, водещи до гастрит и пептична язва, се предписва кларитромицин. В този случай няма аналози.