Отидете към основна версия

4 036 116

Украйна обвини САЩ в двоен стандарт: Защо подкрепата за Украйна не е като тази за Израел?

  • украйна-
  • израел-
  • двоен стандарт-
  • подкрепа-
  • обвини

Различните подходи на САЩ към защитата на Израел и Украйна предизвикват критики, докато Украйна продължава да се бори с руските атаки.

Снимкa: Shutterstock

САЩ разположиха усъвършенствана система за противовъздушна отбрана и десетки войници тази седмица, за да защитят Израел от ирански балистични ракети. Въпреки това, няма подобна помощ за Украйна, която ежедневно е подложена на атаки с руски дронове, ракети и бомби, отбелязва "Политико", цитирано от News.bg.

В Киев това се възприема като двоен стандарт.

"Ако съюзниците свалят ракети над Близкия изток, защо все още няма решение за сваляне на дронове и ракети над Украйна?" — попита украинският президент Володимир Зеленски миналия месец.

На 1 октомври американски и британски системи за противовъздушна отбрана и изтребители помогнаха за свалянето на стотици ирански ракети. След това, украинското външно министерство заяви: "Призоваваме съюзниците на Украйна да защитават нашето въздушно пространство със същата решителност, признавайки, че човешкият живот е еднакво ценен във всяка част на света."

Причината, поради която САЩ действат смело в Израел и предпазливо в Украйна, е ясна: Русия е въоръжена с ядрени оръжия, докато Иран не е.

"Трудният отговор, който украинците може би не искат да чуят, но за съжаление е верен, е, че можем да поемем риска да свалим ирански ракети над Израел, без да предизвикаме пряка война с Техеран, която би могла да доведе до ядрена война," казва старши помощник в Сената на САЩ, който работи по политиката за Украйна, пред "Политико". "Рискът е много по-голям при Русия."

Двама служители от администрацията на Байдън, говорейки анонимно, споделиха същото мнение. Според тях изпращането на американски сили над Украйна, за да свалят руски ракети, би могло да предизвика директен военен сблъсък между двете най-големи ядрени сили в света, което би имало потенциално апокалиптични последици. В Близкия изток обаче, САЩ могат да свалят ракети над Израел, без да предизвикат война с ядрено въоръжен противник.

Иран е обогатил ядрен материал до нива, близки до оръжейни, но не е направил опит да създаде атомна бомба.

"Тъжно е да наблюдаваш това като обикновен гражданин на Украйна — когато страната ти е жертвана в споразумение за предотвратяване на ескалация от страна на Москва," сподели Микола Белиесков, научен сътрудник в Украинския национален институт за стратегически изследвания.

Отдавна съществува активно, но дистанцирано участие на съюзниците, когато Русия атакува Украйна.

"Съюзниците ни обикновено сигнализират за придвижване на руски бомбардировачи към огневи позиции. Те ни уведомяват кога и къде руснаците подготвят атака," каза Юрий Игнат, говорител на украинските военновъздушни сили.

След получаване на предупреждения, хиляди войници от разузнавателни, комуникационни и мобилни части за противовъздушна отбрана влизат в действие.

Руски дронове са се отклонявали и над Полша и Румъния — страни-членки на ЕС и НАТО. В отговор те са вдигали самолети, но досега са наблюдавали руските оръжия, без да ги свалят.

Киев иска Полша и Румъния да се намесят активно както в собственото си въздушно пространство, така и над Западна Украйна. В скорошно споразумение за взаимна сигурност, Киев и Варшава се съгласиха да обсъдят възможността, но Полша засега не променя политиката си.

Полският министър на отбраната Владислав Косиняк-Камиш заяви, че Полша няма да действа без пълната подкрепа на НАТО, а такава подкрепа липсва. Вашингтон също не желае ескалация на конфликта с Русия.

Киев се надява, че свалянето на ракети и дронове над Украйна ще бъде договорено, подобно на предоставянето на западна артилерия, танкове и самолети, които в крайна сметка бяха предадени, въпреки първоначалните опасения за преминаване на "червените линии" на руския президент Владимир Путин.

Обвиненията за двоен стандарт отразяват по-широко разочарование в Украйна, че администрацията на Байдън не прави достатъчно, за да помогне на Киев да спре руските атаки. Това включва бавни оръжейни доставки и ограничения за използване на американски боеприпаси с голям обсег върху руска територия.

"Има още много, което САЩ могат да направят, за да помогнат на Украйна в борбата ѝ срещу Русия," казва Шелби Магид, заместник-директор на Атлантическия съвет, базиран във Вашингтон мозъчен тръст.

Американски служители признават, че са наясно с нарастващото разочарование в Украйна, но заявяват, че работят върху нови доставки на оръжия, които се надяват да разсеят тези опасения.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 29 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: