Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) днес осъди Русия заради закона ѝ за чуждестранните агенти, приет през 2012 г., като се произнесе, че той е „произволен“ и създава „климат на недоверие“, предаде Франс прес, цитирано от БТА.
Съдът беше сезиран от 107 неправителствени организации, медии и членове на руското гражданско общество.
За ЕСПЧ „действащото в момента законодателство е заклеймяващо, подвеждащо и се прилага твърде широко и непредсказуемо“. Според съда „целта на закона е по-скоро да наказва и сплашва, отколкото да отговаря на предполагаемата необходимост от прозрачност или на легитимните изисквания за национална сигурност“.
Европейските магистрати заключават, че принципите на свободата на изразяване, свободата на сдружаване и правото на зачитане на личния и семейния живот са нарушени от закона спрямо жалбоподателите.
Въпреки че Русия беше изключена от ЕСПЧ през март 2022 г. след инвазията в Украйна, решенията на съда остават задължителни за събития, случили се преди това.
Сред жалбоподателите са правозащитната организация Център за правата на човека „Мемориал“, Радио „Свободна Европа“, журналисти и други организации, които са били принудени да се регистрират като „чуждестранни агенти“. Законът доведе до проверки, глоби и ограничения върху дейността им.
Съдът посочва, че законът се е разширил с времето и обхваща социални мрежи, сайтове и документи, представени пред съдилища. Това е наложило тежка финансова и административна тежест върху организациите, което доведе до разпускането на някои, включително „Мемориал“.
ЕСПЧ определи наложените санкции като „силно несъразмерни“ и подчерта, че тези ограничения имат „смразяващ ефект върху обществения дискурс и гражданската активност“, създавайки климат на подозрение и недоверие към независимите гласове в Русия.