Независимо от това кой ще спечели предстоящите президентски избори в САЩ, руският президент Владимир Путин не възнамерява да сключи примирие във войната срещу Украйна на сегашния ѝ етап. Това пише *Business Insider*, позовавайки се на мнения на анализатори, цитирано от Фокус.
През последните месеци Русия засилва натиска си върху Украйна, като руските въоръжени сили изпращат допълнителни войници и използват превъзходството си в артилерийски снаряди, постигайки бавен, но постоянен напредък на фронта. Освен това Северна Корея също оказва подкрепа на руската страна.
„В Киев са силно обезпокоени от ситуацията, отчасти поради военното превъзходство на Русия в редица отношения“, коментира Робърт Доувър, професор по разузнаване и национална сигурност в Университета Хъл, Великобритания.
Експерти отбелязват, че предизборната реторика на Доналд Тръмп и неговия кандидат за вицепрезидент Джей Ди Ванс може да насърчи Путин да предприеме нова вълна от агресия. „Ако Русия бъде уверена, че нейните териториални претенции в Украйна може да бъдат удовлетворени от Вашингтон, Москва може да разшири тези претенции и извън Украйна“, смята политическият анализатор Пол Кормари от RAND Corporation.
Според анализаторите, дори евентуална победа на Камала Харис на изборите няма да е достатъчна причина за Путин да прекрати военните действия. Те отбелязват, че американската военна помощ по време на управлението на Джо Байдън, въпреки че беше спасителна за Украйна, остана ограничена. Вашингтон наложи ограничения върху начина, по който украинците могат да използват тази помощ.
Авторите на публикацията подчертават, че ако политиката на Байдън продължи и по време на евентуален мандат на Харис, Путин ще осъзнае, че може да продължи войната си на изтощение срещу Украйна, тъй като украинските въоръжени сили (ВСУ) ще продължат да изпитват сериозен недостиг на оръжия и боеприпаси.
Икономистът Александър Мертенс наскоро подчерта, че Русия ще се изправи пред икономическа криза, независимо дали продължава войната или реши да прекрати огъня. Това означава, че Путин няма сериозен стимул за прекратяване на военните действия.
Според коментатори целта на Путин не е просто да завладее Украйна, но и да отслаби глобалното влияние на САЩ в сътрудничество с други партньорски държави. Нито Харис, нито Тръмп вероятно ще успеят да накарат Путин да промени курса си в стремежа си за победа в Украйна и постигането на по-мащабните му глобални амбиции, отбелязват от изданието.