Отидете към основна версия

641 1

Ангажиментът на Тайван за действия в областта на климата

  • тайван-
  • конференция-
  • изменение на климата-
  • оон-
  • въглеродни емисии-
  • система-
  • зелена енергия-
  • финансиране-
  • възобновяеми енергийни източници-
  • зелени технологии

Азиатската страна отново демонстрира готовност да даде своя принос за благосъстоянието на международната общност

По-рано тази седмица стартира тазгодишната конференция на ООН за изменението на климата, която ще се проведе в периода 11 новември - 22 ноември.

В тази връзка министърът на околната среда на Тайван Пенг Чи-минг излезе с писмено изявление:

"Изменението на климата значително засегна държавите по света. Като член на международната общност, Тайван също се сблъсква със сериозни предизвикателства в тази област. През последните години станахме свидетели на най-тежката суша за последното столетие, интензивни валежи и опустошителни тайфуни.

Президентът Лай Чинг-те насърчава пет ключови стратегии за преход към нулеви нетни емисии. Това включва инициирането на втори енергиен преход, ускоряване на развитието на възобновяеми енергийни източници като геотермална енергия, водород, биомаса и океанска енергия; напредване на двойната цифрова и зелена трансформация на индустриите и формиране на начин на живот с нулеви нетни емисии. Така се стремим към справедлив преход, който не оставя никого на заден план.

През юни Тайван създаде Националния комитет по изменението на климата към Президентския офис, за да се заеме с управлението на климата и международното сътрудничество от гледна точка на националното развитие. Комитетът е фокусиран върху седем области, сред които пътища към нулеви нетни емисии, разнообразни зелени енергийни и въглеродно-редуциращи технологии, двойна зелена и цифрова трансформация, устойчив екологичен начини на живот и справедлив преход. Комитетът подобрява правителствената реакция по отношение на изменението на климата, ускорява изпълнението на политики и засилва общественото участие.

Тайван предприема много стъпки за справяне с изменението на климата. Като демонстрация на ангажимент за намаляване на емисиите, страната включи целта за нулеви нетни емисии до 2050 г. в Закона за реакция на изменението на климата. Междувременно беше завършено законодателството за установяване на система за въглеродни такси, подобна на въглеродния данък, която ще влезе в сила през 2025 г. Компаниите ще започнат пробно отчитане в средата на 2025 г. при първоначална стандартна ставка от приблизително 10 щатски долара на тон tCO2e. Ставката ще бъде подложена на поетапни увеличения въз основа на препоръките на Комитета за преглед на таксата за въглеродни емисии и до 2030 г. и ще достигне ниво, което отразява международните стандарти между 40 и 60 щатски долара за tCO2e. Тайван също така обеща да стартира система за търговия с емисии през следващите четири години. Тези политики са в съответствие с член 6 от Парижкото споразумение, което насърчава международното сътрудничество за действия в областта на климата чрез пазарни механизми като ценообразуване на въглеродните емисии за постигане на по-амбициозни цели в областта на климата.

Въглеродната такса е само първата стъпка в системата за ценообразуване на въглеродните емисии в Тайван. След това страната ще стартира три големи фонда за стимулиране на развитието на зелени индустрии. Фондът за зелен растеж от 10 милиарда тайвански долара ще бъде създаден, за да насърчи растежа на нововъзникващите вътрешни индустрии с нулеви нетни емисии. Финансирането от застрахователния и финансовия сектор ще подкрепи Фонда за иновации за зелено финансиране за дългосрочни инвестиции в енергоспестяващи индустрии, индустрии с нулево нетно потребление и кръгови ресурси. И накрая, фондът Taiwan Net-Zero Fund ще работи за постигане на вътрешни и международни цели за намаляване на въглеродните емисии, като си партнира с вътрешни индустрии, фирми за рисков капитал и финансови институции за оценка и инвестиране в различни технологии за намаляване на въглеродните емисии. Този фонд също така ще привлече водещите тайвански компании към глобалните стратегии за намаляване на въглеродните емисии, ще ускори инициативите за нулева нетност и ще привлече повече зелени инвестиции. Подобни ходове ще подобрят международната конкурентоспособност на Тайван и ще поставят солидна основа за устойчивото му развитие.

По отношение на адаптацията Тайван публикува най-новия си Национален научен доклад за изменението на климата през май. Този доклад предоставя основни научни данни на местните власти и министерства за използване при планирането на адаптацията в краткосрочен и средносрочен план. Той се фокусира върху разработването на механизми за ранно предупреждение и системен мониторинг за подобряване на устойчивостта на градската среда. Ще бъде създадена многостепенна система за предотвратяване на бедствия, която включва мерки за прогнозиране, реакция и възстановяване при бедствия. Това е в съответствие с член 7 от Парижкото споразумение, което призовава всички страни да насърчават и прилагат политики за адаптация. Тайван ще продължи да използва системи за ранно предупреждение и мерки за наблюдение, за да усъвършенства националните политики за адаптиране.

Като водеща икономика и център за технологични иновации, Тайван разполага с възможности в областта на възобновяемата енергия, адаптацията към климатичните промени и нисковъглеродните технологии, които могат значително да подпомогнат глобалното управление на климата. Иновациите и тяхното прилагане ще бъдат ключови двигатели на действията в областта на климата. С въвеждането на ценообразуване на въглеродните емисии и насърчаването на свързани иновативни технологии, Тайван участва в глобалните действия в областта на климата чрез подобрени вътрешни политики и системи. Надяваме се, че международната общност ще признае готовността и способността на Тайван да допринесе към глобалните усилия за борба с изменението на климата."

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини