Всяка допълнителна руска атака срещу енергийната система на Украйна може да предизвика нова вълна от масово разселване на хора с наближаването на зимата, заяви високопоставен служител на ООН, пише агенция Ройтерс, цитирано от Фокус.
С наближаването на третата зима на войната, цивилното население е по-уязвимо, отколкото през която и да е друга зима по време на конфликта, заради руските удари върху енергийната инфраструктура и умората на дарителите, посочва хуманитарният координатор на ООН в Украйна, Матиас Шмале.
"Истинското притеснение е, че ако Русия отново се насочи към енергийния сектор, това би могло да бъде повратна точка... за по-нататъшни масови разселвания на граждани, както в страната, така и извън нея“, казва Шмале.
Всяко следващо разселване ще се прибави към 3,6 милиона души, които в момента са разселени в рамките на Украйна, и останалите над 6 милиона души, които са избягали през границите ѝ, за да се спасят от конфликта.
Около 65% от собственото енергийно производство на Украйна в момента е спряно поради руски удари, което е повече, отколкото в същия момент на годината през 2022 или 2023, коментира Шмале.
Украйна разчита предимно на електроенергията, произвеждана от ядрените ѝ централи, и тази седмица операторът на мрежата ѝ въведе ограничения за електрозахранването на предприятията. Това е първия подобен ход от август насам след масираната руска ракетна атака и нападението с дронове.
Организацията на обединените нации и нейните партньори изпълняват "Плана за хуманитарно действие“ при зимни условия, който има за цел да посрещне спешните нужди на украинските граждани чрез доставка на гориво и други продукти, които да помогнат на хората да останат на топло.