Тема: Украйна

Защо "Лукойл" продава петролната си рафинерия в България

20 Януари, 2025 18:48 2 365 34

  • лукойл-
  • петрол-
  • петролна рафинерия-
  • бургас-
  • санкции-
  • ес-
  • русия-
  • българия-
  • казахстан-
  • лукойл нефтохим

Според източници на ДВ Русия е заинтересована да продаде актива на „свои“ инвеститори

Защо "Лукойл" продава петролната си рафинерия в България - 1
Снимка: БГНЕС

Предстои развръзката в сагата с единствената в целия Европейски съюз (ЕС) петролна рафинерия, собственост на руската компания „Лукойл“ – българската „Лукойл Нефтохим“, която е и най-голямата рафинерия в страната.

Въпреки международните санкции, наложени на Русия заради войната в Украйна, Лукойл продължава да управлява стратегически важното съоръжение, което играе ключова роля в енергийните доставки в региона. Основен собственик на предприятието е регистрираната в Швейцария компания Litasco.

Още новини от Украйна

Самата руска компания обяви още в края на 2023 година, че „поради значителни промени в условията на експлоатация“ рафинерията на „Лукойл“ в България може да бъде обявена за продажба. Факт е, че от март 2024 г. България спря да купува петрол от Русия, която доскоро осигуряваше до 90% от енергийните доставки за страната. През октомври 2024 г. предстоящата продажба на актива беше обявена от тогавашния български министър на финансите Асен Василев.

Кой има претенции към рафинерията на „Лукойл“ в България?

Според източник от коалицията на ПП-ДБ, която настояваше активно за установяване на държавен контрол върху дружеството, Русия очевидно е заинтересована да продаде актива изключително на „свои“ инвеститори. По тази причина сред възможните кандидати за „Лукойл Нефтохим“ не се споменават големи играчи като Shell или TotalEnergies.

Със сигурност се знае, че унгарската група MOL е кандидат за „Лукойл Нефтохим“. През декември унгарският министър-председател Виктор Орбан и външният министър Петер Сиярто посетиха България. Самият Орбан заяви, че MOL ще се опита да получи актива. Според български експерти MOL е фаворит сред кандидатите. За съдържанието на нейната оферта обаче не се знае почти нищо.

Междувременно на сцената излезе още един претендент: В началото на януари казахстанската компания „КазМунайГаз“ обяви намерението си да купи „Лукойл Нефтохим“. Компанията обясни интереса си с желание да разшири присъствието си на международния енергиен пазар. Тя вече е собственик на две рафинерии в Румъния - Vega и Petromidia.

Размяна на активи?

Според Блумбърг сделката може да бъде на стойност около 1 млрд. долара, като вероятно не се планира парично разплащане. Експерти, интервюирани от ДВ, смятат, че сделката може да включва размяна на активи. Аскар Исмаилов, директор на казахстанската компания PACE Analytics, смята, че „Лукойл“ може да получи дял в Павлодарския нефтохимически завод. А финансовият анализатор Расул Рисмамбетов предполага, че на „Лукойл“ ще му бъде предложен дял в нефтохимическия завод в Атирау, Казахстан.

Освен това медиите вече съобщиха за интерес към рафинерията от страна на редица български играчи. Сред тях са Пламен Бобоков, съосновател на „Приста Ойл“, както и компанията „Инса Ойл“. Според „Файненшъл Таймс“ в края на 2024 г. „Лукойл“ бил поискал одобрението на Владимир Путин за продажбата на актива на консорциума Oryx Global на катарския бизнесмен Ганим бин Саад Ал Саад и британската компания DL Hudson. Освен това посланикът на Азербайджан в България Хюсеин Хюсеинов съобщи за интерес към „Лукойл Нефтохим“ от страна на азербайджанската държавна компания Socar.

Какво може да попречи на продажбата на „Лукойл Нефтохим“?

Българската държава притежава така наречената „златна акция“ в „Лукойл Нефтохим“, която ѝ гарантира достъп до определена информация за дейността на рафинерията, но не и правото на вето върху решенията за промени в собствеността. През януари 2023 г. българският парламент промени закона така, че - поне на теория - държавата да може да поеме контрола върху дружеството в случай на заплаха за националната сигурност, обществения ред и доставките на критични ресурси - чрез въвеждане на механизъм за временно управление. По отношение на „Лукойл Нефтохим“ обаче прилагането на такъв механизъм сега не се обсъжда.

„Правителството уважава частната собственост - от тази гледна точка българската държава не може да взема решения относно промяната на собствеността на централата. Въпреки това, като се има предвид значението на централата за националната и енергийната сигурност на страната, ние следим процеса отблизо“, заяви през декември служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.

Преди „Лукойл“ оперираше в много европейски страни, макар това никога да не е бил приоритет за компанията. През 2014 г., след като Русия анексира Крим, стана ясно, че тази част от бизнеса на „Лукойл“ няма бъдеще.

„Лукойл“ се прощава с Европа

През 2014 г. „Лукойл“ продаде 240 бензиностанции и шест петролни бази в Украйна, както и много бензиностанции в балтийските държави, Чешката република, Словакия и Унгария. През 2017 г. акционерът на „Лукойл“ Вагит Алекперов обясни продажбата на активи в съседните държави със „сериозни антируски настроения“.

Въпреки това до началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна „Лукойл“ все още имаше някакъв бизнес в ЕС. Това включваше например голямата рафинерия ISAB в Сицилия, която произвеждаше повече от 20% от бензина за Италия. Наложената през декември 2022 г. забрана за морските доставки на нефт от Русия обаче парализира дейността на компанията. Властите обсъждаха възможността за нейната национализация, но в крайна сметка „Лукойл“ намери купувач - базираната в Кипър G.O.I. Energy. Италианските медии заподозряха, че това дружество може да е свързано с Русия, но това така и не можа да бъде доказано.

„Лукойл“ все още има активи в Румъния и Молдова. Периодично се появяват слухове за тяхната продажба, но досега те не са потвърдени. И накрая, наред с рафинерията в Бургас, руската компания продължава да притежава голяма мрежа от бензиностанции в България. Според „Блумбърг“ „Лукойл“ би искал да я продаде срещу 3,3 млрд. долара, което е повече от три пъти над сумите, които може да получи за „Лукойл Нефтохим“.

Олег Хохлов | Емилия Милчева | Фариза Болатбек


Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 14 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Боруна Лом

    12 24 Отговор
    БРАТУШКИ ПРИИДИТЕ СЮДА!

    Коментиран от #7

  • 3 вие си ги избрахте

    26 17 Отговор
    върви към закриване, да си знаете бургазлии... вие гласувате за партии закриващи Козлодуй Белене ЮП скоро и Лук оил. такива инвестиции НИКОГА ПОВЕЧЕ НЯМА ДА ИМА. Прозззто бананово генетично увредено племе
  • 4 честен ционист

    11 15 Отговор
    "Българската" Лукойл беше швейцарска фирмичка. Какво пречи Роснефть да придобие рафинерията под някое казахстанско име?

    Коментиран от #8, #20, #22, #23, #25

  • 5 Лекар Инжинер

    11 11 Отговор
    Искаме Европейски цени ! Не руски !

    Коментиран от #9

  • 6 шекер

    12 4 Отговор
    Ако казахите я купят, за РФ това ще бъде като местене от единия крачол в другия. Но сделката е напълно вероятна.
  • 7 Копейкин Костя

    7 7 Отговор

    До коментар #2 от "Боруна Лом":

    Няма пък да дойдат!
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Капейка

    8 5 Отговор

    До коментар #5 от "Лекар Инжинер":

    Искаме с Русия и германски заплати.
  • 10 Руцкийо

    11 3 Отговор
    Бензин най ефтин ъмъ ни свалиха десет кожи бракята

    Коментиран от #16

  • 11 Костя

    7 6 Отговор

    До коментар #8 от "Пречи":

    Не си изпускай нервите максудски

    Коментиран от #12

  • 12 Коцето

    6 2 Отговор

    До коментар #11 от "Костя":

    Не е ли на кенгурацията нали имал покана в хокейната зала
  • 13 Защото

    13 2 Отговор
    Защото се опитва да заблуди обществото, че руснаците отслабват хватката си върху България.

    Купувачите са руски проксита.
  • 14 Мелания

    3 2 Отговор
    С много голяма периферия ограничава достъпа на восъчната фигура на Дони
  • 15 Даниел

    13 2 Отговор
    За какво ни е министерство на енергетиката след като нямат глас за най -важния обект в страната след АЕЦ??
    Какво пречи да стане държавен обект с чужди инвеститори,а не незнайни собственици?
  • 16 Нали

    9 4 Отговор

    До коментар #10 от "Руцкийо":

    Трябва да се хранят от някъде русофилите,няма да им вземат близалката
  • 17 Ветеран от Протеста

    11 2 Отговор
    Любопитно ми беше КОЙ продаде и за колко рафинерията в Бургас на руснаците.Оказа се,че служебното правителство на Стефан Софиянски с голяма усмивка вади рафинерията от забранителния списък за Приватизация още 1997 ма,като преди това БСП и Жан Виденов са я докарали да е единствената в света Рафинерия работеща на ЗАГУБА.Задълженията са от 450 милиона лева,които да опростени на Лук Ойл за сметка на Бюджета на България и им е продадена за 101 милиона лева от Иван Костов 1999 та на разсрочено плащане и 20 ; милиона от тях във фонд за скрити загуби.Реално са плат...Така от 101 милиона лева са платили 20 милиона долара ..Мисля ,че не трябва да има Давност за Приватизационни сделки!!!!?
    Сега руснаците търсят 3 Милиарда евро за нея....

    Коментиран от #26

  • 18 1111

    7 3 Отговор
    Кат видиш ДВ, просто са изплююуй и продължи напред...
  • 19 Злобното Джуджи

    6 6 Отговор
    „КазМунайГаз“ - руснаците пробиха дъното 😄
    100% рафинериятя ще бъде купена от Американска компания, същата която ще изкупи и руския дял от сръбската газова компания НИШ / NIS.
    След войната Русията я чакат гладни години освен ако отново не легне под САЩ , като евтина пpocтитyтка.
  • 20 гост

    8 1 Отговор

    До коментар #4 от "честен ционист":

    Ми примерно пречи , че не му трябва , неумний ! Защото не може да купува руски петрол под каквото и да е име !! А именно това единствено интересува Лукойл , да си продава собствения петрол и то на вътрешно договорени цени !! Ако можеше нямаше изобщо да я продава !! Щото печалбата от покупката на петрол по вътрешни цени е два три пъти повече от печалбата от "преработка" , която плюс това подлежи на регулации !!

    Коментиран от #24

  • 21 Оракула от Делфи

    8 0 Отговор
    Време е за България , да си национализира рафинерията Нефтохим АД,
    поне за сега , закона е на наша страна!!!

    Коментиран от #32

  • 22 гост

    7 0 Отговор

    До коментар #4 от "честен ционист":

    А казахстанското име е едно и е държавна компания !! И има също собствен петрол в излишък , така че няма никакъв зор да продава руски , след като може да продава собствения си !!! Както и азерската компания също !!
  • 23 гост

    7 0 Отговор

    До коментар #4 от "честен ционист":

    А произхода на петрола се доказва сто пъти по-лесно от "собствеността" на компанията и дори унгарците искат да я купят само защото е до морето , така че не трябва да транспортират петрол на хиляди км до Унгария , а само готови продукти , дори ако се гледа само замърсяването и съответните емисии и такси остават в България , а не в Унгария !! И изобщо не мислят разни глупости да карат руски петрол , колкото и да ви се ще на копейките !
  • 24 Крали Марко

    5 3 Отговор

    До коментар #20 от "гост":

    Санкциите за преработка на руски петрол са зверски.Китай и Индия отказват руски петрол и от " сенчестия " им флот...Танкери с руски петрол се мотаят безцелно по моретата в момента,с на престъпника Путин му трябва валута,за да води войната в Украйна ...Ще я продадат ,но на техни агенти ,за да влиза пак руски петрол в нея....Казахстан са най- удобни ,като съюзник на Русия...Руския тарикатлък няма граници....И нито един български Политик не продума за Българския Национален Интерес по темата !!!Нито един !!!
  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Цървул

    4 2 Отговор

    До коментар #17 от "Ветеран от Протеста":

    Като продадоха рафинерията , всички резервоари са били натъпкани догоре , отделно в института имало уникална апаратура за 20 милиона долара . И не само това . Сега я продават защото хамериканския посланик е казал да се махнат руснаците . Това е . Казахстанци са правили огледи още август месец 2023г. Това е вероятния купувач .

    Коментиран от #29

  • 27 Хммм

    2 0 Отговор
    Българя на този етап няма право на отношение към смяна на собствеността, но това е стратегически обект за националната сигурност и не трфябва да е безразлично кой ще е следващия собственик. Сега е момента в който правилата могат да бъдат променени и държавата да си върне собствеността. Друг по изгоден момент няма да има. Колкото повече минава време цената ще се покачва, а няма да намалява. Ако след това се вземе решение да бъде продадена отново, държавата ще е единствена от когото зависи с кого ще сключи сделка. Всичко друго би било възможност за Русия да диктува бъддещето и зависимостта ни от нея.
  • 28 Варна

    1 0 Отговор
    Вече е решено!
    На 27 февруари ще има сделка за рафинерията.
  • 29 Агент 008

    3 1 Отговор

    До коментар #26 от "Цървул":

    Руските престъпници имат 20 " независими " републики,през които заобикалят Санкциите върху руския петрол,но Казахстан им е най - удобна,защото е най близо.А Рафинерията не продава Петрол.Тя продава множество Петролни продукти след преработката на Петрола ,за които няма как да се установи от какъв Петрол са произведени - това са бензин,масла дизелови горива,газьол и така нататък...С любезното съдействие на Русофили в българското Правителство в момента....
  • 30 ГОСТ

    2 0 Отговор
    когато изхвърляш някой от пазара не по пазарен ред какво да очакваш много ясно по скъп продукт. в момента го виждаме по колонките. просто казано имаш три сергии на пазара и всички купуват от тях но изхвърляш една чрез санкция принуда все едно.всички купували от нея отиват към останалите две какво следва по скъпа стока това няма нищо общо че пазара определя цената. и другото което не мога да го разбера искаш валутата ти да е световна обменна единица но налагаш санкции за плащане с нея. другото нещо един ти продава нещо на половин цена друг двойно кое ще купиш но тоя който ти продава двойно има в плюс и валутата си .
  • 31 Някой си

    2 0 Отговор
    Има ли други рафинерии в страната?
  • 32 Ротшилд

    1 0 Отговор

    До коментар #21 от "Оракула от Делфи":

    Няма как да национализирате нещо, на което мажоритарен собственик е Ротшилд. Налягайте си парцалите, роби!
  • 33 Баку

    1 0 Отговор
    Ами другаря Путин връща историята назад. И затова собственика ще е Сокар, но не Азербайджан, а Турция. Екипа вече е в Бургас.
  • 34 Иван

    0 0 Отговор
    Защото боклука Доналд Тръмп е поканил соросоидните боклуци Просто Шиле Киро и Зарубашвили.