Отидете към основна версия

1 532 106

САЩ разрешават доставката на противопехотни мини за Украйна

  • украйна-
  • сащ-
  • противопехотна мина

Решението предизвиква дебати за рисковете за цивилни и военната ефективност

Снимкa: БГНЕС

Президентът на САЩ Джо Байдън е одобрил предоставянето на противопехотни мини на Украйна, съобщава The Washington Post, цитирано от Фокус. Това решение идва след неотдавнашното разрешение на Белия дом Украйна да използва американски оръжия с голям обсег за удари дълбоко в Русия.

Според източник на изданието, предоставените мини са "неустойчиви", което означава, че се самоунищожават или губят заряд на батерията след определено време. Това намалява риска за цивилното население. Украинските власти са уверили, че тези мини няма да се използват в гъсто населени райони.

Въпреки това, експерти по контрол на въоръженията предупреждават, че дори този вид мини крие рискове за сигурността.

„Русия атакува украинските позиции на изток с вълни от войски, което излага украинските градове и села на опасност. Такива мини са създадени специално за справяне с подобни ситуации“, обяснява анонимен американски официален представител.

Когато се използват заедно с другите предоставени боеприпаси, мините могат значително да увеличат ефективността на украинската защита, добавя друг източник. Според официалните лица, тяхното използване ще бъде ограничено до украинска територия, главно в източните региони.

Украински служител е приветствал решението, заявявайки, че всяка военна помощ е ценна, дори при съществуващите рискове. „Русия така или иначе използва противопехотни мини“, отбелязва той.

Правозащитни критики

Решението на САЩ да предоставят противопехотни мини на Украйна, която е подписала международен договор за забрана на този тип оръжия, предизвика критики от правозащитни организации. Те смятат, че това е "черна точка" за Вашингтон и може да постави цивилни в допълнителна опасност.

През 2020 г. администрацията на Доналд Тръмп възобнови използването на мини за стратегически цели, предизвиквайки осъждане от защитниците на контрола върху оръжията. По това време Джо Байдън, тогава кандидат за президент, нарече това решение "безразсъдно" и подчерта, че то излага повече цивилни на риск.

Исторически контекст

САЩ разполагат с приблизително три милиона противопехотни мини в своите запаси към 2022 г. От 1991 г., по време на войната в Персийския залив, тези оръжия почти не са били използвани, с изключение на един инцидент в Афганистан през 2002 г.

Администрацията на Байдън вече се ангажира да подкрепи разминирането на Украйна след края на войната. Американски представител е заявил, че този ангажимент ще обхване и разчистването на доставените от САЩ мини.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 36 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: