Отидете към основна версия

1 732 7

Италианците дават повече пари за хазарт, отколкото за здраве

  • хазарт-
  • италия-
  • здраве-
  • пари-
  • лотария

Италианците дават за игри на щастието повече пари, отколкото за своето здраве или образование. В страната цари истинска епидемия.

Снимка: Shutterstock

Билетчета за търкане, спортни облози, лотарии: предлагането на игри на щастието в Италия е огромно. През тази година бе поставен и нов рекорд по приходи в този сектор. Италианците дават за игри на щастието повече пари, отколкото за своето здраве или образование, коментира германската обществена медия АРД.

Лотарийните игри са важен икономически фактор в Италия. Пристрастяването към тях обаче разсипва съдби, взаимоотношения, човешки животи. Но тъкмо в новия проектобюджет на страната, който се обсъжда в парламента тези дни, правителството е заложило съкращаване на средствата за превенция и борба срещу пристрастяването към хазарта. Нещо повече. Министърът на финансите дори планира още по-голям набор от подобни хазартни игри.

Игри на щастието на всяка крачка

А тях в Италия ги има буквално на всяка крачка – предлагат се по павилионите за вестници, в магазинчетата за тютюн и кафенетата. По рафтовете им се редят безкрайни редици от пъстри пакетчета с билети: евтини и примамливи. Началната цена за тотото е само 1 евро. Особено популярни са билетчетата за търкане Gratta e Vinci, чиито печалби се изплащат веднага след покупката. А има и национални, и регионални тото игри. Най-популярно е SuperEnalotto с гигантски джакпот, който редовно попада в заглавията на медиите. Веднъж джакпотът събра приказните 371 милиона евро, защото в продължение на месеци никой не успяваше да познае шест от общо 90-те възможни числа. Рекордният джакпот бе ударен през февруари 2023 година.

Предлагането е голямо, но и търсенето е огромно. АРД цитира данни, според които през 2023 година италианците са изразходвали 147 милиарда и 700 милиона евро за подобни игри. Предполага се, че през тази година разходите ще стигнат почти 160 милиарда евро. "В Италия за подобни игри се дават 60% повече средства, отколкото в Германия, макар нейното население да е с 40% по-многобройно", казва социологът Маурицио Фиаско. За това развитие той обвинява държавата: "Стимулираме игрите на щастието, макар това да не е препоръчително за една политика, която иска да изведе страната от кризата".

Милион и половина италианци имат проблематично поведение, граничещо с хазартна зависимост. Това бе установено още през 2018 година от италианските здравни власти. Особено по време на пандемията разходите на италианците за тото и игри на щастието скочиха бясно, затова броят на засегнатите от това пристрастяване вероятно е значително по-висок. Цари истинска епидемия с драматични последици за зависимите, коментира АРД.

Въпреки всичко това правителството на Джорджа Мелони смята да увеличи предлагането на игри на щастието. В проектобюджета, обсъждан от парламента, са заложени вече допълнителни приходи от държавната лотария. Паричен фонд, чиито средства ще отиват за покриване на щети от национални бедствия, ще се подхранва от допълнителните тегления на тотото.

Рим съкращава парите за борба срещу зависимостта

В същото време правителството съкращава 50 милиона евро, които бяха предвидени за борба срещу хазартните зависимости. Този фонд бе създаден преди повече от 10 години от тогавашния премиер Марио Монти, за да координира терапии и превантивни мерки.

Според Маурицио Фиаско, сегашното правителство е "клекнало" пред хазартната индустрия. "Ясно е, че се отварят всички шлюзове за нов възход на хазартните зависимости и свързаните с тях болести", казва социологът.

Автор: Тилман Клайнюнг (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 8 гласа.

Свързани новини

  • Държава обяви война на хазарта

    Филипинският регулаторен орган за хазартни игри заяви, че ще отнеме лицензите на офшорни хазартни фирми и ще работи с правоприлагащите органи, за да и ...
    23.07.2024
    2 761
    6
Новини по държави: