Отидете към основна версия

2 619 137

Солидарността с Украйна не бива да се разколебава по времето на Тръмп

  • русия-
  • украйна-
  • доналд тръмп-
  • владимир путин-
  • володимир зеленски

Изстрелването от Русия на 21 ноември на нова хиперзвукова балистична ракета срещу украинския град Днепър също бе насочено към европейските избиратели, които се опасяват от по-нататъшна ескалация на конфликта

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Солидарността с Украйна не бива да се разколебава по времето на завръщащия се в Белия дом избран президент на САЩ Доналд Тръмп, пише в редакционна статия на в. "Гардиън".

На Киев трябва да бъдат гарантирани военните и финансовите средства, с които да може да се противопостави на всеки опит за налагане на несправедлив мир, призовава британското издание.

Закъснялото решение на американския президент Джо Байдън да разреши на Украйна да използва американски ракети с голям обсег, за да нанася удари навътре в територията на Русия, което очевидно бе в отговор на разполагането от Владимир Путин на севернокорейски войници в Курска област, повдигна духа на Киев. Това решение обаче не променя развоя на събитията в тази жестока и неспирна война на изтощение. Потенциалното спиране на американската помощ от изолациониста Доналд Тръмп догодина обаче, което би имало за цел на Украйна да бъде наложен един несправедлив мир, със сигурност би променило хода на войната, пише "Гардиън".

Европейските държави имат спешна нужда от стратегия за отговор на това потенциално развитие, отбелязва британският вестник.

Изработването на такава стратегия обаче ще изисква политическа яснота и лидерство, като бъдат взети предвид множеството предизвикателства. Усещането за умора от войната се засили в Европа след провалилото се украинско контранастъпление миналата година, последвалото избухване на войната в Близкия изток и продължаващата криза с цената на живота.

Преди предсрочните избори през февруари германският канцлер Олаф Шолц, който се намира в трудно положение, се опитва да си спечели подкрепа с отказа си да изпраща ракети "Таурус" с голям обсег на Украйна.

Изстрелването от Русия на 21 ноември на нова хиперзвукова балистична ракета срещу украинския град Днепър също бе насочено към европейските избиратели, които се опасяват от по-нататъшна ескалация на конфликта.

На този фон полският премиер Доналд Туск се опитва да създаде съюз, който да включва Великобритания, Франция, скандинавските и балтийските страни - съюз, който да се противопостави на поставянето на Киев пред свършен факт. Понастоящем няма информация за воденето мирни преговори между Москва и Киев. Връщането на всички територии, които Украйна загуби от 2014 година насетне, може да се окаже твърде амбициозна задача, пише "Гардиън". Европа обаче трябва да гарантира, че Украйна ще има лост при бъдещи преговори. При евентуална промяна на американската политика на 180 градуса, Европа трябва да гарантира военна и финансова помощ, с която да компенсира за отдръпването на САЩ и да подсили позициите на украинския президент Володимир Зеленски при евентуални преговори.

Биографията на Тръмп е белязана от дипломация в бизнес стил. Подходът му към съюзниците от НАТО е тревожен. Европа обаче трябва да се противопостави на опитите на бъдещия американски президент да легитимира разчленяването на суверенна европейска страна, изтъква "Гардиън".

В израз на дипломатичност, Зеленски изрази одобрение за подхода на Тръмп към външната политика, базиран на максимата "мир чрез сила". След встъпването в длъжност на Тръмп обаче вероятно на европейските страни ще се падне задачата да съхраняват силата на Украйна.

В един неспокоен свят подкрепата за Киев е от ключово значение за сигурността на Европа. За да отговори на това предизвикателство, Европа трябва да гарантира суверенитета на Украйна, да възпре бъдеща руска агресия и да проправи пътя към траен мир и възстановяване, обобщава "Гардиън".

Поставете оценка:
Оценка 2 от 51 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: