Отидете към основна версия

2 393 124

Решението на САЩ да позволи на Киев да използва американски оръжия дълбоко в руска територия не е увеличило риска от ядрена атака

  • ракети-
  • русия-
  • украйна-
  • джо байдън-
  • владимир путин-
  • нато

Джо Байдън е променил мнението си за използването на далекобойните ракети заради включването на Северна Корея във войната в Украйна, станало преди американските президентски избори, казват петимата източници на Ройтерс

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Решението на САЩ да позволи на Украйна да използва американски оръжия дълбоко в руска територия не е увеличило риска от ядрена атака, предаде Ройтерс, като се позова на пет източника, близки до американското разузнаване, пише БТА.

Но Русия вероятно ще разшири кампанията си на саботаж срещу европейски цели, за да засили натиска над Запада заради неговата подкрепа за Киев, казват петимата източници, които са двама високопоставени представители, един конгресмен и двама сътрудници на американски конгресмени, с които Ройтерс е разговарял.

Серия от разузнавателни оценки в последните седем месеца е заключила, че ядрена ескалация вероятно няма да има в резултат на решение за разхлабване на ограниченията върху това как Украйна използва американски оръжия. Тази оценка не се е променила, след като президентът на САЩ Джо Байдън този месец промени американската позиция относно използването на оръжия, казват източниците.

"Оценките са последователни: ракетите ATAКMС няма да променят ядрените сметки на Русия“, казва един от конгресмените, визирайки американските ракети с обсег на действие до 306 км.

Изстрелването на нова балистична ракета от Русия миналата седмица, което според анализатори, е било предупреждение към Вашингтон и неговите европейските си съюзници, не променя това заключение.

Един от петимата американски служители казва, че Вашингтон преценява, че Русия няма да се опита да ескалира конфликта, като използва ядрени оръжия, но смята, че тя ще се опита да отговори подобаващо на онова, което смята за ескалация от страна на САЩ. Служителят заявява, че използването на новата руска ракета е част от тези усилия.

Източниците казаха, че първоначално американски представители са се съпротивлявали на идеята да се разреши на Украйна да използва далекобокобойни оръжия срещу Русия, като са изразявали опасения от ескалация на конфликта и неяснота как би реагирал Путин. Някои от тези съпротивляващи се първоначално представители са включвали служители на Белия дом, на Пентагона и на Държавния департамент. Те са се страхували от летален отговор срещу американски военни и дипломатически персонал и от атаки по съюзниците от НАТО. Други представители са били обезпокоени по-конкретно от ядрена ескалация.

Байдън е променил мнението си за използването на далекобойните ракети заради включването на Северна Корея във войната в Украйна, станало преди американските президентски избори, казват петимата източници на Ройтерс.

Някои американски представители вече смятат, че опасенията от ескалация, включително ядрена, са били преувеличени тогава, но подчертават, че като цяло ситуацията в Украйна остава опасна и че не трябва да се отписва напълно и рискът от ядрена ескалация.

Способността на Русия да намери други тайни начини за отмъщение срещу Запада остава също повод за тревога.

„Хибридният отговор на Русия буди безпокойство“, казва и Анджела Стент, директор на отдела за евразийски, руски и източноевропейски изследвания в Джорджтаунския университет, визирайки руските саботажи в Европа.

Белият дом и Службата на директора на Националното разузнаване отказаха коментар по темата за Ройтерс. Кремъл също не е отговорил засега на запитване за коментар относно разузнавателните оценки.

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 47 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: