На фона на песимистичните оценки от страна на привържениците на политическия реализъм в прогнозите за по-нататъшния ход на руско-украинската война, които в момента са дефицит в световното информационно поле, визията на Ян Парис (полски политик, социолог и публицист, бивш министър на отбраната) изглежда почти като образец на политически идеализъм.
В края на краищата той се позовава на такива непопулярни понятия като морал и справедливост, принципите на суверенно равенство на държавите и правото, зачитане на международното право и ред. Всъщност обаче в думите му няма нищо нереалистично, за разлика от гласовете с предложения за постигане на мир в Европа и света чрез отстъпване пред агресора за сметка на Украйна (а тогава кой е следващият на опашката?), отбелязва Радио Свобода.
По-конкретно, в интервю за wPolityce, озаглавено "Пътят към мира. Трябва да поставим Русия в ситуация, в която тя да осъзнае, че няма изход" Парис заявява:
"Западът не може да приеме, че агресорът изнудва и контролира ситуацията в Европа, и не може да позволи на Русия да възстанови империята си на континента чрез завладяване, както се случи по време на споразуменията на конференциите в Техеран и Ялта".
Страните от Запада, подчертава публицистът, помагат на Украйна по политически и морални причини. Морални - като нация, която е станала жертва на агресия, политически - заради желанието за световен мир. Всеки потенциален агресор трябва да осъзнае, че войната не е полезна, затова Западът трябва да спре руската експанзия в Европа, където всички държави имат право на суверенно съществуване.
Геополитическото статукво, възникнало след победата на Запада в Студената война, трябва да бъде запазено, така че има едно условие за мир - Москва трябва да спре политиката си на териториален ревизионизъм.
Какво трябва да се направи?
Предупреждавайки, че няма едно-единствено чудодейно решение, което да сложи край на войната, бившият министър на отбраната нарича необходими практически действия за оказване на натиск върху Русия.
За целта новоизбраният президент Доналд Тръмп, като лидер на най-голямата западна държава, трябва да демонстрира решителност, след което САЩ могат и трябва да поискат от европейските държави да обединят усилията си за тази цел.
Така че:
1. САЩ трябва да увеличат добива на нефт и газ. Това ще понижи цените на въглеводородите в световен мащаб, ще засегне приходите на руската държава и ще затрудни воденето на война.
2. Трябва да предоставим на Украйна оръжия с далечен обсег на действие, както и споразумение за атакуване на военни обекти и инфраструктура на цялата руска територия, поне в 300-километрова зона. Украйна има право да направи това, тъй като Русия атакува цели в цяла Украйна в продължение на почти три години, така че Киев се нуждае от възможността да отговори симетрично.
3. Икономическите санкции, наложени на Русия, трябва да се прилагат стриктно. Компаниите, които ги нарушават, трябва да бъдат наказвани и изключвани от кредитните и застрахователните пазари. Изпълнителните директори на корпорациите, които нарушават санкциите срещу Русия, трябва да бъдат преследвани като лидерите на наркокартелите.
Понастоящем според съобщения в медиите, които се позовават на изследвания на Евростат, в началото на есента Русия се превърна в ключов износител на газ за ЕС и възстанови статута си на основен доставчик на въглеводороди за ЕС за първи път от пролетта на 2022 г. насам.
През септември европейските компании са закупили газ от Русия на стойност 1,4 млрд. евро, което е с една трета повече в сравнение с година по-рано. На тръбопроводния газ се падат около 60% от доставките, а на втечнения природен газ - 40%. През септември ЕС е внесъл руски втечнен природен газ за максималната сума от 547,8 млн. евро от април тази година насам.
Основните вносители бяха Франция (215,7 млн. евро), Белгия (130,5 млн. евро) и Нидерландия (93,5 млн. евро). И френският президент Еманюел Макрон се ръкува с руския външен министър Лавров по време на срещата на върха на Г-20, която се проведе в Рио де Жанейро на 18-19 ноември.
ЕС трябва да промени приоритетите си
Още преди началото на преговорите е необходимо да се създадат благоприятни условия за тях, като се предостави на ЕС още един инструмент за оказване на натиск върху Русия.
Европейската комисия трябва да промени приоритетите си и да преосмисли целите си в областта на енергетиката и миграцията с оглед на реалната заплаха за сигурността. Европа няма да бъде в безопасност, ако не увеличи разходите си за отбрана до поне 3 % от БВП годишно. Ето защо Тръмп е прав да изисква в замяна на американския военен чадър европейските държави да започнат да се отнасят сериозно към ангажиментите си към НАТО.
Не може да бъде както през последните години, когато политиката на ЕС беше де факто деструктивна за западната отбранителна политика, за която отговаря Северноатлантическият алианс, отбелязва Ян Парис.
Днес сигурността, а не зелената енергия, трябва да бъде приоритет в бюджета на ЕС и в бюджетите на европейските държави, смята той.
Впрочем това подчертава и професор Андрю Михта, директор на Стратегическата инициатива "Скоукрофт" към Атлантическия съвет, който остро критикува дългогодишната зависимост на Европа от руските енергийни ресурси. Той дава за пример Германия, която още преди пълномащабната война получава около 60% от своя газ от Русия, а след войната затваря трите ядрени реактора, с които все още разполага.
Нарушаването на Будапещенския меморандум е повод за снабдяване на Украйна с ядрени оръжия
Полският експерт е убеден, че основата на мирните преговори трябва да бъде самият Будапещенски меморандум от декември 1994 г., в който САЩ, Русия и Великобритания се ангажираха да зачитат суверенитета и териториалната цялост на Украйна, в замяна на което тя прехвърли ядрения си потенциал на Русия.
Ако Русия продължи да нарушава разпоредбите от 1994 г., това означава, че Западът може да обмисли възможността да оборудва Украйна с вида оръжия, от които тя се отказа по силата на това международно споразумение.
Западните войски в Украйна като гаранция за мир
Разполагането на западни войски в Украйна за гарантиране на мира по източната ѝ граница се смята за необходимо от бивш министър на отбраната. Граница, която не е защитена от военни, няма да бъде мирна граница, а само ще провокира нов въоръжен конфликт.
Това трябва да бъде ангажимент преди всичко на онези западни държави, които подписаха меморандума от Будапеща, т.е. САЩ и Обединеното кралство.
Германия и Франция, като страни с най-голям икономически потенциал и амбиции да играят ролята на лидери в ЕС, също са длъжни да поддържат мира в Европа, включително на границата с Русия.
Турция, като страна с най-голяма сухопътна армия сред европейските членове на НАТО, също трябва да участва в такава мисия за стабилизиране на украинската граница.
В същото време Ян Парис е недвусмислено и твърдо убеден, че самата Полша не трябва да изпраща войски в Украйна. Според него това не е въпрос на политическа поза, а на рационално разполагане на западни сили на източния фланг.
Полската армия вече е отговорна за защитата на голяма част от източните граници на ЕС, по-специално с Калининградска област, която е дълга около 200 км, защитава коридора Сулау, който е дълъг около 100 км и е от решаващо значение за защитата на балтийските държави. Освен това, ако е необходимо, трябва да защитава приблизително 400-километровата граница с Беларус, която всъщност е част от руското военно пространство. Следователно Полша вече има сериозни военни задачи в граничната зона на Европейския съюз с обща дължина над 700 км.
Експертът подчертава, че опитът от международните военни мисии също така ясно показва, че в тях не бива да участват държави от непосредственото съседство на страните в конфликта. Още от първия ден на войната Република Полша участва в прехвърлянето на големи количества оръжия и икономическа помощ за Украйна; почти цялата военна и икономическа помощ от Запада е преминала към Украйна през полска територия. Големите и богати държави от ЕС могат да предложат на Украйна повече, отколкото Полша.
Западът се нуждае от ясна визия и план
Андрю Михта, още по-категоричен в заключенията си, е съгласен с него:
"Континентът има почти половин милиард души, национален доход и ниво на доходите на глава от населението, което прави Россия да изглежда като шега. И такъв богат континент е неспособен да изгради военна сила, която да сдържа този бандит? "Ако продължим да подкрепяме Украйна, както го правим сега, ще се борим до последния украинец.
Всяка война трябва да има ясен план за постигане на стратегически цели. САЩ и техните съюзници все още предоставят ограничена помощ на Украйна, което за съжаление може да доведе до нейното изчерпване. Можем да продължим да си повтаряме, че Украйна не може да загуби и Русия не може да спечели - но това не е визия за победа", убеждава Михта.
Никой от гледна точка на военната наука не планира война "толкова дълго, колкото е необходимо".
Трябва да има ясно осъзната визия за окончателното решение на проблема. Такова, което запазва целостта на Украйна, когато става въпрос за територия, суверенитета на държавата и дава път за присъединяване към структурата на свободните демократични държави. Без това всяко споразумение ще бъде загуба за Украйна.
Макар да подчертава, че държавите от ЕС могат и трябва да поемат по-голяма отговорност, разходи и инициатива за сигурността в своята част на света, както ще ги насърчи президентът Тръмп, той същевременно предупреждава, че така наречената "стратегическа автономия" на Европа без САЩ е илюзия.
Понастоящем никоя европейска държава не може да осигури ядрена защита или логистична подкрепа на нивото на САЩ. Истинска автономия е възможна само чрез смело лидерство и инвестиции в реални военни способности, а не чрез абстрактни дискусии за процента от БВП, изразходван за отбрана.
Необходими са действия, а Западът е в добра позиция
Изглежда, че полските и американските анализатори имат право. Всички погледи от Европа нататък са насочени към САЩ, в очакване да видят какво още ще успее да направи президентът Байдън и какво ще каже Тръмп след встъпването си в длъжност през януари 2025 г.
Вялите реакции като констатацията на говорителя на Европейската комисия Петер Стано за поредната ескалация по време на брифинг в Брюксел в отговор на използването от Русия на междуконтинентална балистична ракета при нападението срещу Украйна на 21 ноември само насърчават Кремъл да отправя нови заплахи към самия Запад.
Това става по думите на говорителката на руското външно министерство Захарова пред Полша, като Путин открито шантажира САЩ и Обединеното кралство.
"Смятаме, че имаме право да използваме оръжията си срещу военните обекти на онези държави, които позволяват техните оръжия да бъдат използвани срещу нашите обекти", заяви Путин.
Изглежда, че "първата фаза на войната със Запада", както я нарече Андрю Михта още в началото на лятото на тази година, светкавично преминава във втора или трета фаза.
Въпреки че самият Запад продължава да не признава това, разполагайки с всички колективни възможности, както сполучливо се изрази украинският политолог и офицер от ВСУ Михаил Басараб, "тихо и хладнокръвно, строго в рамките на международното право, да започне да разглобява на части тази маразматична конструкция, наречена Руска федерация".
Анатолий Курносов - Радио Свобода
Превод: Nick Iliev
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Някой
Който даде ядрено оръжие на Украйна, ще трябва да получи руско такова на територията си. Транспорта е за сметка на руснаците.
Безумци има на власт в Европа и САЩ.
19:08 28.11.2024
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Последния Софиянец
Коментиран от #12, #17, #23, #67, #74
19:09 28.11.2024
6 Каунь
19:09 28.11.2024
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Атина Палада
Коментиран от #33, #56, #85
19:11 28.11.2024
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Тошо
До коментар #5 от "Последния Софиянец":
Амчи приемете Русия в ЕС и НАТО и няма да ви е враг а съюзник! Поставете и условия за пректратяване на конфликта в границите и от преди 22г, дайте и гаранции и сигурност и я приемете и ще има Хеппи енд.Коментиран от #19, #20
19:15 28.11.2024
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Пейтриът
До коментар #18 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ❗❗":
Е,кои сте Вие и кой си ти ? Има и други и Ние не сме Вие.И нека по-добрият победи,както гласи едно клише.19:30 28.11.2024
23 Циник
До коментар #5 от "Последния Софиянец":
Колега, не се обиждай ама да ти напомня - алкохолът по рафтовете е за клинетите, а не за собственика. Пази черния дроб!Коментиран от #49
19:32 28.11.2024
24 Ами
Мисълта за абсолютизъм и всичкознаене, доведе до краха на либерализма.
19:35 28.11.2024
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Мим
Коментиран от #32
19:39 28.11.2024
27 Винкело
Коментиран от #58
19:40 28.11.2024
28 Факт
19:41 28.11.2024
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 А50
19:42 28.11.2024
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 НАБЛЮДАТЕЛ
До коментар #26 от "Мим":
Никой не се занимава с Русия, ако не си го проумял. Ако искаха да я сринат като държава лесно мможеха още преди 1000 дни да напомпят Украйна с модерни и далекобойни оръжия и руснаците отдавна да са седнали на масата за прговори. Просто се показва на света че нападението и войната и кражбите не може да доведе до нищо освен мизерия. Това най трудно ще го проумеят руснаците. Все пак 100 години промивка на мозъците и живот в мизерията на комунизма не се изтрива за година двеКоментиран от #64
19:47 28.11.2024
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 Пак глупости на кг.
„The American Conservative: Виктория Нюланд уличи себе си и САЩ за разпалването на войната в Украйна“
„Революцията на Майдана“ получи американска финансова подкрепа. Финансираният от правителството на САЩ Национален фонд за демокрация (NED) финансира зашеметяващите 65 промайдански проекта в Украйна. Нюланд разкри, че в Украйна са се вливали много повече американски пари от парите, предоставени от NED. През декември 2013 г. тя каза пред публика на конференцията на фондацията САЩ-Украйна, че САЩ са „инвестирали над 5 милиарда долара“, за да осигурят „демократична Украйна“.
19:48 28.11.2024
35 Ама пълни глупости
19:53 28.11.2024
36 Днес слънето ще изгрее в 3ч :17мин.
19:56 28.11.2024
37 СЛОНА
19:56 28.11.2024
38 В Сирия
Ядат дървото
Асад почна да трепери .
Оня Генерал Армагедон
Къде е бре ?
Хахаха
19:56 28.11.2024
39 Този коментар е премахнат от модератор.
40 НАБЛЮДАТЕЛ
Коментиран от #69, #71
19:59 28.11.2024
41 Средна Продължителност
Могилнци на фронта ,
От 2 Седмици
До Месец
Давай Пуся
Ти си човекът
Който ще занули
Кочината .
Хахаха
19:59 28.11.2024
42 Хохо Бохо
20:04 28.11.2024
43 Христо Тенев
До коментар #39 от "Граф Монче Христов-Дупница":
Твоя любим запад отдавна Ти е обявил война и на цялото ти семейство. За повече въпроси и отговори прочети няколко етикетчета на това което ядеш и пиеш. Избор богат кеф ти храни, лекарства, лъчение от антени и т.н. Да знаеш, че най добре се варят жабите на бавен огън .Коментиран от #48, #86
20:04 28.11.2024
44 Миладин
20:06 28.11.2024
45 Сатана Z🖕
Нищо не може да го спре .Колелото вече се е завъртяло
20:09 28.11.2024
46 ха ха
20:09 28.11.2024
47 няма минск няма будапеща
Коментиран от #62
20:11 28.11.2024
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 не го величай тоя
До коментар #23 от "Циник":
тоя мие кенефите само си мечтае да е собственик!20:14 28.11.2024
50 Този коментар е премахнат от модератор.
51 Христов
До коментар #48 от "Граф Монче Христов-Дупница":
Защо се сравняваш с Русия, да нямаш раздвоение на личността? Живееш в светлия запад, радвай се докато можеш. Когато усетиш демокрацията и да пишеш и да не пишеш полза Йок. Яж пии и си носи новите дрехи.Коментиран от #54
20:22 28.11.2024
52 Ха-ха-ха
20:24 28.11.2024
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 Този коментар е премахнат от модератор.
55 нннн
20:29 28.11.2024
56 Ха-ха-ха
До коментар #9 от "Атина Палада":
Може и да създава богатство, ама само за шепа хора. Погледни статистиките как е разпределено това богатство. И това не е в полза на обществото, и да питам как си мислиш че Сащ ще оставят ЕС да им е конкурент?????20:31 28.11.2024
57 Този коментар е премахнат от модератор.
58 Инна
До коментар #27 от "Винкело":
Защо САЩ няма да пострадат?Те дори ще страдат много.
Първо, не забравяйте, че между нашите страни има само 4 километра водна повърхност в Беринговия проток. Границата разделя остров Ратманов (Руска федерация) от остров Крузенщерн (САЩ).
Второ, първата партида безпилотни летателни апарати с атомна енергия „Посейдон“ влезе в експлоатация на атомната подводница „Белгород“.
С максимална скорост от 200 км/ч (приблизително 107 възела) и способността да се гмурка на дълбочина над 1 километър, автономният подводен апарат Poseidon може да остане в дълбините на океана дълго време и след това внезапно да удари.
Струва си да се има предвид, че Poseidon не може да бъде прихванат на голяма дълбочина. Така че това е достоен отговор на американската система за противоракетна отбрана.
Държавният департамент неведнъж е заявявал убедено, че Посейдоните се намират на американските морски граници.
Така че ръководството на САЩ има за какво да мисли.
Коментиран от #65
20:50 28.11.2024
59 Този коментар е премахнат от модератор.
60 Този коментар е премахнат от модератор.
61 ПараШут
Бяха нарязани и унищожени точно:
60 броя Ту-22
10 броя Ту-160
25 броя Ту-95
2 броя командни Ту-134
500 ракети Х-22
Кадри и снимки има още в нета!
Защо точно американците са искали и са финансирали подобно действие!?
От какво ги е било страх!?
Това е още едно доказателство, че морандумът в Будапеща е бил желан най-вече от американците, защото по това време са нямали никакво доверие на украинците. Затова са настоявали ядрените арсенали останали от времето на СССР по най-бързия начин да бъдат предадени обратно на Русия като правоприемник на СССР, в която са имали много повече вяра.
21:02 28.11.2024
62 Инна
До коментар #47 от "няма минск няма будапеща":
Меморандумът е условно споразумение, което е препоръчително да се сключи на етапа на обсъждане на основните условия на бъдещ договор. За разлика от договора, меморандумът не задължава страните да изпълнят обещанията си, но съдържа всички условия, които ще бъдат взети предвид при сключването на основното споразумение. Договорът има правна сила и задължава страните да изпълняват задълженията си, посочени в условията му.Минските споразумения
потвърдено от съответната резолюция на Съвета за сигурност на ООН, следователно придоби силата на международно право.
„Съветът за сигурност на ООН одобрява Пакета от мерки за изпълнение на Минските споразумения, приети и подписани в Минск на 12 февруари 2015 г. (Приложение I)“, се казва в резолюцията на Съвета за сигурност на ООН.
21:15 28.11.2024
63 Този коментар е премахнат от модератор.
64 Коко
До коментар #32 от "НАБЛЮДАТЕЛ":
Колко ли имаш след като твоят за година-две го промиха?!21:24 28.11.2024
65 Този коментар е премахнат от модератор.
66 граф Монте Кристо
21:31 28.11.2024
67 Бъркаш
До коментар #5 от "Последния Софиянец":
Нещо бъркаш желаното с възможното.21:39 28.11.2024
68 Уса
21:39 28.11.2024
69 Не ги мисли
До коментар #40 от "НАБЛЮДАТЕЛ":
Не ги мисли руснаците. Ако ти е жал, жали украинците, че не останаха. Ставате смешни с шаблоните как Русия губи войната, пък фронта все на запад върви. Голямата ви гордост е, че Украйна умира бавно а не за 3 дни.21:44 28.11.2024
70 Уса
21:44 28.11.2024
71 Уса
До коментар #40 от "НАБЛЮДАТЕЛ":
Според американското разузнаване жертвите на Русия не надхвърлят 80 0000 докато от украинска страна са над 1200000.В момента се преизчисляват и резултатите за украинците ще бъдат потресаващи.От 40 милиона население са останали под 20 милиона и продължават да намаляват със бързи темпове.В тоя хаос трудно се смята,кой умрял на фронта,кой от мъка,кой от мизерия,кой от вашите смъртоносни пожеланияКоментиран от #83
21:50 28.11.2024
72 КОЛЕГИ
КОЙТО ВЪПРЕКИ ЧЕ Е НИКОЙ ИМА НАГЛОСТТА ДА КАЗВА КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ
АМИ АКО ТАКА Я КАРАМЕ ЩЕ ПОЧНЕМ ДА ВЗЕМАМА НА СЕРИОЗНО И КИЕВСКИЯ ИДИ....ОТ
21:51 28.11.2024
73 Този коментар е премахнат от модератор.
74 Васко
До коментар #5 от "Последния Софиянец":
Само един въпрос, кога свали потурите???21:59 28.11.2024
75 ЗДРАСТИ СЛИВАТА ОТ ДУПНИЦА
До коментар #53 от "Граф Монче Христов-Дупница":
ПОЗДРАВИ ОТ КУРАХОВСКИЯ ЧУВАЛАБЕ КАК СЕ ВАДЯТ КОСТИЛКИТЕ НА СЛИВИТЕ
МАЙ ГИ ЦЕПЯТ
22:00 28.11.2024
76 граф Монте Кристо
22:05 28.11.2024
77 Този коментар е премахнат от модератор.
78 Блабла
22:12 28.11.2024
79 От чужбина
22:45 28.11.2024
80 Тц тц тц
Чудите се как да предизвикате ядрен апокалипсис...не е нормално направо!
22:54 28.11.2024
81 Политкомисар
Да се даде ядрено оръжие на Зеленски е като да дадеш на маймуна граната и да я пуснеш в европарламента.
И не е трудно да се сетиш, че такова оръжие няма да се използва на украинска, а на руска територия.
Също никак не е трудно да се сетиш, че Русия ще отвърне с ответен ядрен удар.
Абе вие идиоти света ли искате да затриете?
23:01 28.11.2024
82 "тихо и хладнокръвно, строго в рамките
РАЗБИРА СЕ В ТОВА РАЗГЛОБЯВАНЕ, ТРЯБВА ДА БЪДАТ ПОКАНЕНИ КИТАЙ, ЯПОНИЯ, КОРЕЯ И ВСИЧКИ ДРУГИ СЪСЕДИ НА РФ, КОИТО ИМАТ АНЕКСИРАНИ ТЕРИТОРИИ ОТ РФ. ВСИЧКИ АНЕКСИРАНИ ЗЕМИ ТРЯБВА ДА БЪДАТ ВЪРНАТИ НА ОЩЕТЕНИТЕ ОТ РФ СТРАНИ.
23:20 28.11.2024
83 ЗА РУСКИТЕ ЖЕРТВИ СИ ПРАВ 800 000 СА,
До коментар #71 от "Уса":
ТОЛКОВА СИ НАПИСАЛ!УКРАИНЦИТЕ ДАВАТ ТРИ ВИДА ЖЕРТВИ:
1. ЕТНИЧЕСКИ УКРАИНЦИ, БИЛИ СЕ ЗА УКРАЙНА.
2. ЕТНИЧЕСКИ РУСНАЦИ, КОИТО НЯМА ДА КОМЕНТИРАМ ОТ УВАЖЕНИЕ КЪМ ПАМЕТТА ИМ И ПРАВОТО ИМ НА ИЗБОР.
3. КОЛАБОРАЦИОНИСТИ - НЕЗАВИСИМО, ОТ КАКЪВ ЕТНОС СА, МОГАТ ДА ПРЕМИНАТ ИЗЦЯЛО КЪМ ЖЕРТВИТЕ НА ОКУПАТОРИТЕ НА УКРАЙНА
ТАКА, ЧЕ УКРАИНСКИТЕ ЖЕРТВИ СЕ ОЦЕНЯВАТ ТРУДНО И НАЙ ВЕРОЯТНО ЦИТИРАНИТЕ ЦИФРИ СА ЗАВИШЕНИ И НЕОЦЕНЕНИ ДОСТОВЕРНО.
23:46 28.11.2024
84 ИВАН
09:00 29.11.2024
85 знаещият джо
До коментар #9 от "Атина Палада":
От" Перлата на Англия "по време на колониалното робство от Индия --в днешни пари - са разграбени, изнесени природни богатства за около 45 Трилиона долара ? (По искане на Моди Индийският Научно иследователски Институт е направeno проучването ). Най елементарното не знаеш ! - погледни историята - След откриването на Америка 1492 година тонове злато , сребро , мед и други богатства и тези богтствa в началото в Испания и след време в цяла Европа са се разпределили . Богатствата идват от колоните - когато се се изнасят от тези колони природни богатства за милиарди природните богатства на Украйна се предполага ,че е от 3- 9 Трилиона и тая война е за тях..09:17 29.11.2024
86 Този коментар е премахнат от модератор.
87 Пенчо Пенчев
17:56 29.11.2024
88 Този коментар е премахнат от модератор.
89 9999999
16:14 30.11.2024