Отидете към основна версия

7 994 195

Путин иска напълно да унищожи Украйна

  • украйна-
  • юлия каздобина-
  • русия-
  • путин-
  • владимир путин-
  • атлантически съвет-
  • украинци-
  • война-
  • доналд тръмп

В продължение на много години Путин публично поставя под въпрос правото на съществуване на украинската нация. Той многократно е заявявал, че вижда днешна независима Украйна като изкуствена държава.

Снимка: БГНЕС/ EPA

Владимир Путин иска напълно да унищожи Украйна, мирът не го интересува. Това мнение изрази Юлия Каздобина, водещ експерт по сигурността и политическите науки, в статия за Atlantic Council. Според нея Путин изглежда отдаден на целта си да унищожи изцяло украинската държавност.

Скорошната изборна победа на Доналд Тръмп подхранва международните спекулации относно евентуална сделка за прекратяване на войната в Украйна. Засега голяма част от дебата остава съсредоточена върху това какви отстъпки може да е готова да направи Украйна, за да осигури договорен мир.

Истинският въпрос обаче е дали руският президент Владимир Путин изобщо има интерес да сложи край на инвазията си. Наличните доказателства сочат, че не го прави. Напротив, Путин изглежда все така отдаден на целта си да унищожи изцяло украинската държавност.

В продължение на много години Путин публично поставя под въпрос правото на съществуване на украинската нация. Той многократно е заявявал, че вижда днешна независима Украйна като изкуствена държава и смята всички, които не са съгласни с тази присъда, за антируски сили или откровени нацисти. Повече от десетилетие той се опитва да превърне тази токсична визия в реалност чрез ескалираща кампания на военна агресия.

Когато Путин започна последния етап от кампанията си за унищожаване на Украйна през февруари 2022 г., той обяви, че целите на неговата пълномащабна инвазия са „демилитаризацията“ и денацификацията“ на страната. По време на неуспешните мирни преговори през пролетта на 2022 г. в Истанбул стана ясно, че руската интерпретация на демилитаризацията би оставила Украйна обезоръжена и беззащитна.

Кремъл поиска пълен украински неутралитет и настоя да запази правото на вето върху международната военна помощ за Киев в случай на подновяване на военните действия. Тези наказателни условия не оставят много място за съмнение, че намерението на Путин е било да остави Украйна изцяло на своята милост и да не е в състояние да устои на следващия етап от руската агресия.

Последствията от „денацификацията“ са още по-зловещи. Путин отдавна обвинява Украйна, че е „нацистка държава“, въпреки факта, че страната има всенародно избран еврейски президент и няма крайнодесни политици в правителството. В действителност „денацификацията“ е код на Кремъл за пълното изкореняване на отделната украинска национална идентичност. С други думи, Путин се преструва, че се бори срещу фашизма, за да легитимира престъпната си цел за Украйна без украинци.

Мрачните последици от политиката на „денацификация“ на Путин вече са очевидни в цялата окупирана от Русия Украйна. В регионите на страната, които понастоящем са под контрола на Кремъл, всички следи от украинската държавност и национална идентичност се изчистват безмилостно. Украинските деца са принудени да учат учебна програма от Кремъл, която демонизира Украйна, като същевременно прославя нахлуването в тяхната страна. Възрастните трябва да приемат руско гражданство, ако искат да получат достъп до основни услуги като пенсии и здравеопазване.

Всеки, който се счита за потенциална заплаха за руските окупационни власти, е изложен на риск от депортиране, отвличане, изтезания или екзекуция. Най-очевидната индикация за геноцидните намерения на Русия в Украйна е масовото депортиране на украински деца. Международният наказателен съд в Хага издаде заповед за арест на Владимир Путин във връзка с тези отвличания. Конвенцията на ООН признава „насилственото прехвърляне на деца от дадена група към друга група“ като акт на геноцид.

В началото на пълномащабната инвазия Путин твърдеше, че защитава правата на рускоезичните украинци в източната част на страната. Оттогава обаче руската армия е убила десетки хиляди предимно рускоговорящи хора в Източна Украйна, като в същото време превръща десетки градове в региона в развалини.

По същия начин опитите на Русия да оправдае атаката срещу Украйна, представяйки я като отговор на разширяването на НАТО, бяха до голяма степен развенчани от самия Путин. Когато съседни Финландия и Швеция отговориха на инвазията на Русия, като обявиха планове през пролетта на 2022 г. да изоставят десетилетия неутралитет и да се присъединят към НАТО, Путин побърза да заяви, че Русия „няма проблем“ с този ход.

Докато Доналд Тръмп се опитва да изпълни предизборното си обещание и да сложи край на войната в Украйна, той вероятно ще открие, че прочутите му умения за сключване на сделки не са съпоставими с целенасочената мания на Путин за унищожаването на Украйна. С думи и дела Путин многократно е демонстрирал ангажимента си да заличи Украйна от картата. При такива обстоятелства всяко говорене за компромисно споразумение е опасна заблуда. Докато Путин не бъде принуден да признае правото на Украйна на съществуване, всички мирни сделки ще бъдат временни и заплахата от по-нататъшна руска агресия ще остане.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 82 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: