Свалянето на президента Башар Асад след светкавична офанзива на бунтовническия алианс остави Сирия и международната общност в несигурност за бъдещето на страната, съобщи Ройтерс, цитирано от News.bg.
След 13 години гражданска война, само за 12 дни опозиционни бойци достигнаха до Дамаск, принуждавайки Асад да избяга в Москва. Бунтовническият алианс, воден от „Хаят Тахрир аш-Шам“ (HTS), пое властта, като премиерът на Асад, Мохамед Джалали, се съгласи да предаде управлението на новосформирано временно правителство.
Начело на временното управление ще застане Мохамед Башир, лидер на „Правителството на спасението“, досега функциониращо в северозападна Сирия.
Реакции на световната сцена
Съветът за сигурност на ООН проведе спешно заседание, където руският посланик Василий Небензя заяви, че скоростта на събитията е изненадала всички. Американският заместник-посланик Робърт Ууд изрази надежда за изграждане на управление, което уважава правата на гражданите.
Израел предприе ограничени военни действия в южна Сирия, създавайки буферна зона и нанасяйки над 200 въздушни удара върху сирийски военни обекти. Тези действия предизвикаха осъждане от Египет, Катар и Саудитска Арабия.
Предизвикателства пред новото управление
Въпреки възобновяването на работата на сирийски банки и институции, новото правителство е изправено пред сериозни въпроси за легитимността си. Водещият бунтовнически алианс, „Хаят Тахрир аш-Шам“, все още е обозначен като терористична организация от много държави и ООН.
„Сирийците очакват да изградят държава на свободата, равенството, върховенството на закона и демокрацията,“ заяви сирийският посланик в ООН Косай Алдахак.
Ситуацията в Сирия остава напрегната, докато регионални и световни играчи наблюдават и реагират на новата динамика в страната.