Френският президент Еманюел Макрон заяви днес във Варшава, че е необходимо да се намери път към мира в Украйна, който да отчита интересите както на Киев, така и на европейците, предаде Франс прес, цитирано от БТА.
„Администрацията на Доналд Тръмп изрази желание да се опита да промени хода на този конфликт, така че трябва да работим в много тясно сътрудничество с американците и очевидно с Украйна, за да намерим възможен път, който да отчита интересите на Украйна, нейния суверенитет и интересите и сигурността на европейците“, каза Макрон на съвместна пресконференция с полския премиер Доналд Туск.
Френският президент подчерта, че единственият възможен мир в Украйна ще е „устойчивият мир“ и че всяко мирно споразумение трябва да зачита интересите на украинците.
Макрон пристигна във Варшава, за да обсъди европейската подкрепа за Украйна с полския премиер Туск, само няколко седмици преди Полша да поеме председателството на Европейския съюз от Унгария, посочва Ройтерс.
В речта си Макрон заяви, че неотдавнашните информации за руска намеса в изборите в Грузия и Румъния показват, че Европа трябва да засили капацитета си за противопоставяне на хибридни атаки.
Полският премиер Доналд Туск увери, че в момента няма планове за изпращане на чуждестранни войски в Украйна след евентуално договорено прекратяване на огъня. Туск уточни, че решението за участието на полски войски ще бъде взето във Варшава.
„Ще работим с Франция по решение, което преди всичко ще предпази Европа и Украйна от възобновяване на конфликта, ако бъде постигнато споразумение“, каза Туск.
Полският министър-председател заяви, че след срещата му с Макрон е ясно, че двете страни „са в един отбор“ по отношение на войната в Украйна и европейската сигурност.
Френският президент коментира още, че „днес Европа не се движи с правилните темпове и не е достатъчно амбициозна“. Той призова за кратък график и решителност от страна на Европейската комисия за по-ефективни действия.
Макрон също така се противопостави на споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и южноамериканските страни от Меркосур, като подчерта, че европейските земеделски производители не могат да бъдат „пожертвани“.
„Много ясно е, че нашите земеделски производители няма да бъдат пожертвани в името на меркантилизма на миналия век“, заяви той.