Отидете към основна версия

2 596 36

Безпощадни врагове! Иран поиска най-тежкото наказание за Бенямин Нетаняху

  • иран-
  • израел-
  • газа-
  • хамас-
  • хизбула-
  • бенямин нетаняху-
  • аятолах али хаменей

През май висшият съд на ООН нареди на режима в Йерусалим да спре нахлуването си в град Рафа в южната част на Газа

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Заместник-министърът на външните работи на Иран по правните и международните въпроси каза, че "не е невъзможно" да бъде издадена смъртна присъда за израелския премиер Бенямин Нетаняху за военни престъпления, които е извършил срещу палестинци в ивицата Газа.

"Според мен това не е невъзможно. Възможно е, ако се положат усилия", каза Казем Гарибабади в интервю за Khamenei.ir, публикувано в неделя и цитирано от PressTV.

Той счита, е на този етап липсва справедлив съд за разследване на престъпленията на израелския режим, а Международният наказателен съд (МНС) е издал само заповед за арест, което е най-основното действие на един съдебен орган.

Той каза, че две или три страни, които подкрепят палестинския народ и се противопоставят на престъпленията на Израел, могат да се съберат и да формират "общ съд", който да издава смъртни присъди за служители на режима.

"Трябва да се опитаме да видим дали е възможно да сформираме съд, състоящ се от две или три държави с еднакво мислене, които подкрепят палестинския народ. В рамките на този съд ще бъде възможно да се издават такива решения смъртна присъда", подчерта Гарибабади.

Въпреки това, добави той, трябва да се отбележи доколко това решение може да бъде изпълнено и каква ще е гаранцията за неговото изпълнение.

През ноември МНС издаде заповеди за арест на Нетаняху и неговия бивш министър по военните въпроси Йоав Галант "за престъпления срещу човечеството и военни престъпления", извършени най-малко от 8 октомври 2023 г. до поне 20 май 2024 г. в деня, в който прокуратурата подаде исканията за заповеди за арест.

За първи път в 22-годишната история на съда той издава заповеди за арест на висши служители на западни съюзници.

Гарибабади каза преди решението на МНС, Международният съд (МС) в Хага издаде решение относно дело, заведено от Южна Африка съгласно Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид с подкрепата на някои други държави, които беше още едно осъждане на израелския режим и неговите престъпления.

Южна Африка първоначално заведе дело за геноцид срещу израелския режим в Международния съд в края на 2023 г., седмици след като израелският режим отприщи бруталната си машина за убийства в Газа през октомври.

В допълнение към Южна Африка, няколко други държави, включително Испания, Мексико, Либия, Турция, Никарагуа и Колумбия, се присъединиха към случая, който започна публични изслушвания през януари.

През май висшият съд на ООН нареди на режима в Тел Авив да спре нахлуването си в град Рафа в южната част на Газа.

На друго място в забележките си Гарибабди каза, че Съединените щати са "напълно съучастници и отговорни" за престъпленията на израелския режим.

"САЩ не само са предоставили военна и разузнавателна подкрепа на ционисткия режим, но също така предоставят политическа и дипломатическа подкрепа", обясни иранският дипломат.

Той подчерта, че Израел определено няма да оцелее без подкрепата на САЩ.

Миналата седмица беше съобщено, че израелските сили за отбрана обмислят да нанесат удар по ядрените съоръжения на Иран. Военните смятат, че такава възможност се е появила след отслабването на иранските марионетни групировки в Близкия изток и падането на режима на сирийския диктатор Башар Асад.

На този фон израелските военновъздушни сили продължават да повишават готовността и подготовката си за такива потенциални удари срещу Иран.

Това разкри The Times of Israel.

"Израелските сили за отбрана също така смятат, че Иран - изолиран след падането на режима на Асад и отслабването на основната му марионетна групировка "Хизбула" в Ливан - може да продължи напред с ядрената си програма и да разработи бомба, тъй като се стреми да замени възпиращите си средства", се казва в материала."

Иран отрича да се стреми към ядрени оръжия. Страната уверява, че ядрените ѝ дейности и космическата ѝ програма са с чисто гражданска цел. МААЕ и американските разузнавателни служби обаче твърдят, че Техеран е имал организирана военна ядрена програма преди 2003 г. и е продължил да я развива от гражданска необходимост.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 23 гласа.

Свързани новини