Германският министър на отбраната Борис Писториус каза, че страната му ще вземе участие в осигуряването на спазването на бъдещото споразумение за спиране на огъня между Русия и Украйна, но все още е много рано да се каже как може да изглеждат такива мироопазващи сили, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Спекулациите, че Европа може да изпрати войски в Украйна, ако бъде постигнато споразумение за спиране на огъня с Русия, се засилиха преди повторно избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп да се върне в Белия дом другия месец.
Тръмп даде да се разбере, че ще настоява за незабавно спиране на огъня, с което да бъде сложен край на конфликта, и че вижда европейците отговорни за това да поемат първи отговорността за сигурността на своя континент.
Говорейки пред журналисти в Берлин вчера, Писториус повтори думите на други европейски политици, като каза, че е твърде рано за вземане на решения за разполагане на войски в Украйна, тъй като все още няма нито преговори, нито прекратяване на огъня.
„Ако бъде постигнато спиране на огъня, тогава, разбира се, западната общност, партньорите в НАТО, вероятно САЩ и Европейския съюз ще обсъдят как ще бъдат осигурени такъв мир, такова спиране на огъня“, каза той. „Ясно е, че Германия, като най-голяма европейска икономика, ще играе роля в това“, отбеляза Писториус.
Той добави, че все още не може да каже какво може да представлява тази роля, тъй като това зависи от реда и условията на прекратяване на огъня и от потенциалния мандат на мироопазващите сили.
Писториус подчерта, че също така трябва да е ясно, че и Украйна, и Русия трябва да приемат такъв мандат.
„От моя отговор може да разберете, че в момента има много повече въпроси, отколкото отговори. И затова не мога да ви дам окончателен отговор“, обобщи германският министър на отбраната.