Британското правителство е поставено под натиск да обяви Китай за заплаха за националната сигурност, след като се появи информация за предполагаем китайски шпионин, свързан с принц Андрю, херцога на Йорк. Според ДПА, Ян Тенбо, за когото се смята, че е китайски агент, категорично отрича обвиненията, предава БТА.
Механизмът за регистрация на чуждестранно влияние
След разкритията през последните години за проби в Уестминстър, законодателите започнаха да призовават правителството да приложи Механизма за регистрация на чуждестранно влияние (FIRS). Този механизъм ще постави Китай в категорията със "засилено влияние", което би довело до по-строг контрол върху китайската дейност в Обединеното кралство.
Разкритията на бившия лидер на Консервативната партия
Иън Смит, бивш лидер на Консервативната партия, се позова на доклад на парламентарната комисия по разузнаване и сигурност, в който се твърди, че 40 000 членове на работния отдел на обединения фронт на Китайската комунистическа партия са проникнали във всяка сфера на британската икономика. Това изказване влошава публичното мнение за нарастващото чуждестранно влияние.
Отговорът на британското правителство
Дан Джарвис, държавният министър по сигурността, настоя, че правителството на Великобритания ще използва всички налични средства за защита на страната, но посочи, че FIRS не е бил готов за прилагане, когато лейбъристите са поели властта. Това се оказва контрааргумент срещу опозицията, която твърди обратното.
Подобряване на отношенията между Лондон и Пекин
Скандалът идва на фона на подобряване на отношенията между Лондон и Пекин след избора на лейбъристите за управление през юли. Киър Стармър, министър-председател на Великобритания, стана първият лидер, който се срещна с китайския президент Си Цзинпин, в рамките на срещата на върха на Г-20 в Бразилия. По-късно през октомври, Дейвид Лами направи двудневно посещение в Китай. Въпреки това, премиерът призна, че е "обезпокоен" от предизвикателствата, които Китай отправя към Великобритания.