Украйна е събрала милиони часове видеоматериали от дронове, които се използват за обучение на изкуствен интелект (ИИ). Целта е тези модели на ИИ да могат автономно да взимат решения на бойното поле. И Русия, и Украйна вече активно използват ИИ в контекста на войната за бързо идентифициране на цели, като изкуственият интелект сканира изображения много по-бързо и ефективно от човек, предава News.bg.
Как ИИ обучава бойни модели
Александър Дмитриев, основател на OCHI – украинска цифрова система с нестопанска цел, пояснява, че тяхната система е събрала 2 милиона часа видео материал от фронтовата линия, заснет от повече от 15 000 екипажа с дронове. Тези данни са основни за обучението на ИИ, който може да идентифицира бойни тактики, да забелязва цели и да оцени ефективността на оръжията.
"Това е храна за ИИ. Ако искате да научите ИИ, му давате 2 милиона часа видео - и той ще се научи на нещо свръхестествено", коментира Дмитриев. Тези кадри се използват не само за анализа на съществуващи военни тактики, но и за открития на нови, които биха могли да станат основа за алгоритми в бъдещето.
Първоначални цели на системата за събиране на данни
Първоначално създадената през 2022 г. система има за цел да даде на военните командири визуализация на целия фронт с кадри от дронове, работещи в близост до различни бойни единици. Постепенно екипът осъзнал потенциала на данните и започнал да ги съхранява за бъдеща употреба, което довело до събиране на гигантски обеми данни с добавени по около пет до шест терабайта ежедневно.
Използване на ИИ в разминирането и автономни дронове
Програмите за използване на ИИ не спират с военни действия. Украйна също така използва ИИ технологии за разминиране на територията си. Разработват се и рояци дронове, където компютърни системи ще управляват взаимосвързани облаци от десетки устройства. Такива дронове, управлявани от ИИ, могат да изпълняват задачи без човешко участие, което значително увеличава оперативността.
ИИ в действия и от страна на Русия
Не само Украйна, но и Русия рекламира използването на ИИ на бойното поле. Най-често той се използва за разпознаване на цели с помощта на дронове тип Lancet. И в двата случая технологията на ИИ играе важна роля за подобряване на ефективността и за намаляване на времето за взимане на решения по време на бойни операции.
Технологиите на изкуствен интелект продължават да се развиват и предлагат нови възможности за бойни действия, като позволява автоматизирано изпълнение на операции, които досега изискваха директно човешко вмешателство.