Основната опозиционна сила в Южна Корея - Демократическата партия (ДП), обяви днес, че незабавно ще предприеме стъпки за импийчмън и на изпълняващия длъжността президент на страната Хан Док-су, след като бе заплашила, че ще го направи, предаде южнокорейската новинарска агенция Йонхап, цитирана от БТА.
Лидерът на парламентарната група на ДП - Парк Чхан-де, обяви решението малко след заседанието на кабинета, на което така и не бяха разгледани два проекта за специално разследване на обявеното на 3 декември от сваления с импийчмънт бивш президент Юн Сук-йол. За това настояваше опозицията.
"Незабавно започваме процедура по импийчмънт срещу изпълняващия длъжността президент - премиера Хан Док-Су", обяви Парк, цитиран от Йонхап.
Преди това стана ясно, че кабинетът на Южна Корея не е разглеждал обнародването на законопроектите за разследване на президента на Южна Корея Юн Сук-йол за обявеното военно положение и на първата дама Ким Гън-хи по обвинения в корупция, съобщи агенция Йонхап.
„За да се справим мъдро с въпроси, при които политически възгледи и тълкувания на правни принципи се пресичат, като например законопроекти за специални разследвания и назначаване на съдии от Конституционния съд, управляващите и опозиционните партии трябва първо да постигнат споразумение“, каза изпълняващият длъжността президент на Южна Корея министър-председател Хан Дък-су.
На 12 декември парламентът прие закон за разследване на първата дама Ким Геон Хи. Тя е заподозряна в измама с ценни книжа и намеса в изборния процес при избора на кандидати за депутати. На 7 декември законопроектът не беше приет и импийчмънт не беше обявен поради бойкот от страна на управляващата партия. В същия ден беше приет един от двата законопроекта за разследване на твърдения за конституционни нарушения срещу президента.
На 14 декември Националното събрание на Република Корея отстрани президента Юн Сук-йол, което доведе до отстраняването му от власт. Сега Конституционният съд трябва да разгледа случая и да реши дали да потвърди решението на депутатите или да възстанови президента на поста.
В Южна Корея президентът назначава съдиите от КС, но възникна спор между управляващата партия и опозицията дали действащият държавен глава може да го прави. От "Гражданска сила" настояват и.д Президентът да може да назначи съдия само след като Конституционният съд отстрани държавния глава от власт.
Юн Сук-йол най-вероятно няма да се яви на разпит пред следователите и утре, предаде южнокорейската новинарска агенция Йонхап, цитирана от БТА, като се позова на адвоката му.
Обединен разследващ екип, съставен от представители на полицията, на Следствената служба за борба с корупцията по високите етажи на властта и от следователи от Министерството на отбраната, бе призовал Юн на разпит миналата сряда, но тогава той не се яви, уточнява южнокорейската агенция.
Адвокатът на Юн - Сьок Дон-хьон, заяви днес, че клиентът му отдава първостепенно значение на процедурата на Конституционния съд по отношение на неговия импийчмънт. По думите на юриста бившият държавен глава планира да излезе с изявление за позицията си по това дело след Коледа.