Сръбският президент Александър Вучич и американският заместник държавният секретар на САЩ по управлението и ресурсите Ричард Верма са разговаряли днес за решението на американската администрация да наложи санкции на над 200 дружества в руския енергиен сектор, включително на сръбската петролна компания НИС (NIS), предаде ХИНА, цитирана от БТА.
Съгласно решението санкциите ще влязат изцяло в сила след 45 дни.
Местните медии в Белград съобщиха днес, че Вучич е поискал удължаване на крайния срок за прилагането на санкциите, посочва агенцията.
В обръщение към обществеността след съобщението от Вашингтон вчера Вучич заяви, че САЩ са казали, че нито Сърбия, нито конкретно НИС е целта на тези санкции, а мерките са част от по-широкообхватни действия срещу руските компании и свързаните с тях фирми, в това число и НИС.
От 2008 г. руската държавна компания Газпром Нефт и нейната компания майка Газпром имат мажоритарен дял в НИС от 56,15 процента, докато 29,87 процента са собственост на Сърбия.
Верма е заявил след срещата с Вучич, че целта на санкциите е да бъде премахната Русия от структурата на собствеността на НИС и че смяната на собствеността на НИС ще доведе до "повече мир в региона и диверсификация на енергийните източници на Сърбия".
"Санкциите са срещу Русия, не срещу Сърбия", е подчертал американският представител.
Той е добавил, че Сърбия няма да понесе икономически последици, ако премахне Русия от структурата на собствеността на НИС, посочва агенция Бета.
Според американския представител НИС е най-печелившата компания в Сърбия, но тази печалба не се използва в Сърбия, а Русия я използва, "за да финансира бруталната си агресия срещу Украйна".
Верма е споменал, че е обсъдил с Вучич създаването на стратегически диалог между САЩ и Сърбия, който да повдигне отношенията им на по-високо ниво.
Вучич е казал, че Сърбия ще разчита на енергийни запаси в идния период и че няма да има недостиг на газ или нефт.
Същевременно хърватският премиер Андрей Пленкович заяви снощи, че хърватското правителство е наясно с новия режим на санкции срещу руските юридически и физически лица и че комуникацията между правителството и американските власти по този въпрос е в ход от няколко седмици.
След съобщението за новия пакет американски санкции, хърватският държавен нефтопроводен оператор ЯНАФ (JANAF) издаде съобщение, в което казва, че има дългогодишно партньорство с НИС с действащ договор за транспортиране на 10 милиона тона петрол от 1 януари 2024 г. до 31 декември 2026 г.
Хърватският нефтопроводен оператор заяви, че работи интензивно с компетентните правителствени служби, за да намери решения за смекчаване на последиците върху бизнес операциите му.
"В интерес на Хърватия е тези 45 дни да бъдат използвани за решаване на въпроса със собствеността. Ние искаме ЯНАФ да продължи да снабдява Сърбия с петрол по нашите тръбопроводи, защото искаме нашият съсед да бъде стабилен както в икономически план, така и от гледна точка на енергийна сигурност, и сръбските власти знаят това ... Същевременно обръщаме голямо внимание на бизнес операциите на ЯНАФ и сме взели предвид всякакви вторични последици за ЯНАФ от този режим на санкции. В този смисъл уверяваме, че операциите на ЯНАФ остават напълно незасегнати", подчерта Пленкович снощи.