Полша работи съвместно с Литва, Латвия, Естония и Финландия по изграждането на обща защитна ограда на границите с Русия и Беларус. Това обявиха представители на полското правителство на срещи с журналисти, специализиращи в отразяването на дейностите на ЕС и НАТО, цитирано от БТА.
Проектът, наречен „Източен щит“, е замислен като синергия между ресурсите на ЕС и военнополитическия съюз за противодействие на заплахите от Москва и Минск. По план проектът трябва да бъде завършен до 2028 г., като ще струва над два милиарда евро на полския бюджет.
След началото на войната в Украйна Полша затвори половината от 14-те си гранични контролно-пропускателни пункта с Беларус поради значителен наплив от незаконни мигранти. Само през миналата година броят им достига 30 хиляди души, предимно от Африка и Азия. Полските власти твърдят, че беларуски граничари активно подпомагат тези потоци, осигурявайки транспорт до границата.
На граничния пункт „Половце“, затворен от юни 2023 г., сега цари тишина, заменена от метална ограда с височина 5 метра, бодлива тел и технологии за наблюдение. Сред тях са камери за нощно виждане и сензори за движение и температура. В охраната на границата участват полски войници, разположени плътно по близо 400-километровата граница с Беларус.
„Това, което виждате, не е театър – това е ежедневната реалност,“ заяви полковник Мариуш Ошалски. По думите му, значението на оградата надхвърля националните интереси на Полша, като защитава границите на ЕС и НАТО и представлява линия на разграничение между демократичния свят и авторитаризма.
Данни на правителството показват, че между 7 и 12 хиляди полски военни са ангажирани в охраната на източната граница през последните месеци.
Полша е изправена и пред значителни хибридни заплахи – кибератаки, фишинг кампании и разпространяване на дезинформация. Пример за това е случай от май 2024 г., когато страницата на полската информационна агенция ПАП беше хакната и публикувана фалшива новина за мобилизация на 400 хиляди мъже. През последната година страната е регистрирала над 4000 опита за кибератаки.
Генерал Карол Моленда, началник на военните сили за борба с кибератаки, отбеляза, че хибридните заплахи включват и социално инженерство, използвано за дестабилизация на западните общества. „Източен щит“ също обхваща границата с Украйна, като включва усилени противовъздушни защити и противотанкови траншеи.
Полският вицепремиер и министър на отбраната Владислав Козиняк отчете, че досега Полша е обучила 26 хиляди украински бойци и планира да продължи подготовката на допълнителни сили. Генерал Моленда допълни, че 89% от международната военна помощ за Украйна преминава през Полша, което прави страната стратегически уязвима.