Отидете към основна версия

4 522 87

Как живеят руснаците в окупираните райони на Курск?

  • украйна-
  • курска област-
  • курск-
  • русия-
  • руснаци-
  • война

В окупираните от Украйна райони на Курска област са останали между 2000 и 3000 руски граждани. Колко са убитите и как живеят руснаците там? Украински военен разказва пред ДВ.

Снимка: БГНЕС/ EPA

На територията на Курска област, контролирана от украинската армия, са останали около 2000 цивилни, включително деца над три години, заяви в интервю за ДВ пресаташето на украинското военно комендантство на територията на Руската федерация полк. Алексей Дмитрашковски. Според него това е броят, който е установен при обходите в района. Полковникът отказа да съобщи по-конкретни данни, за да не може вражеската страна да използва тази информация.

През август 2024 година украински части навлязоха в този руски регион в отговор на пълномащабното нахлуване на руските войски в Украйна през февруари 2022 година.

По данни на украинската страна, в превзетите райони на Курска област са били убити 112 цивилни, от които 36 души са загинали в резултат на руски снаряди, поразили домовете им, а около 40 са получили сърдечен удар. Над 100 са ранените цивилни жители. Дмитрашковски съобщи още, че загиналите са погребани в местните гробища, а някои и в дворовете на къщите им. Информацията е важна, за да знаят роднините им къде са телата на техните близки, обясни говорителят. По неговите думи украинската страна позволява на местното население да общува с близки и роднини по телефона, включително чрез видеовръзка.

Хуманитарни коридори в Курска област?

Украинските военни осигуряват на жителите на район Суджа вода и храна, както и медицинска помощ. Заради това местното население им има доверие, твърди Дмитрашковски. В някои случаи ранени жители се извозват до територията на Украйна, където биват лекувани, след което ги връщат обратно. В тази връзка полковникът разказа за случай на млада жителка на Суджа в напреднала бременност. Тя е била откарана в град Суми, където е родила.

По-късно тя е била включена в списък за размяна: по време на първия и засега единствен хуманитарен коридор през ноември 2024 година ѝ е било разрешено да замине за Русия. Украйна е готова да предаде на Русия всички нейни граждани, но противникът "се опитва по всякакъв начин да забави този процес", казва представителят на украинската армия.

Русия дава противоречиви данни за изчезналите

Информацията за това колко души се издирват след нахлуването на украински части в Курска област на 6 август 2024 са много противоречиви. Така например Червеният кръст говори за 5000 изчезнали и 1200 загинали, заместник-управителят на Курска област Александър Хинщайн назова цифрата 1174 души, а според омбудсманката на Руската федерация Татяна Москалкова безследно изчезналите са 517. Тази цифра беше възприета и от руските официални власти. Междувременно е известно, че не всичко в тази информация отговаря на действителността, защото в списъка са включени и починали местни жители или пък роднини, подали молба за издирване. Това пък предизвика гнева на роднините на изчезналите, казва за ДВ журналистката Екатерина Лобановская от изданието "7x7. Хоризонтална Русия".

Според руския активист Владимир Синелников в Суджа и околностите са останали около 3000 души, контактът с които е бил прекъснат на 6 август. В своя канал TG той публикува пълните имена на 340 души от списъка. Общественият активист не разкрива източниците си, но изданието "Пепел" междувременно установи, че данните на 90 души от този списък съвпадат с тези от списъка на Москалкова с изчезналите лица. Местните жители в Курска област искат среща с Хинщайн, както и отварянето на зелен коридор за евакуация, но до момента няма отговор от страна на властите.

Фронтовата линия в Курск почти не се променя

Украинските военни се опитват да завземат и нови територии в Курска област, но руските войски успяват да си ги възвърнат, казва ръководителят на групата Conflict Intelligence Team Руслан Левиев. Според него тези действия нямат стратегическо значение, а преследват чисто политически цели.

Наблюдателят предполага, че целта на украинското командване е била да обърне информационния разказ за настъплението на руската армия в Източна Украйна: "Искали са да покажат, че украинската армия все още е в състояние да напредва през 2025". В същото време темпото на настъпление на руската армия в Източна Украйна се забавя, уверява Левиев. Но това създава риск от обкръжаване на два от най-важните градове от гледна точка на логистичните доставки за украинската армия - Костянтинивка и Покровск.

Автор: Алексей Стрелников

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 34 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания