Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че обмисля да въведе мита от 25% върху всички стоки, идващи от Канада и Мексико, от 1 февруари, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Обмисляме мита от 25% за Мексико и Канада, защото те пускат много хора (...) да влизат (в САЩ), а също така и много фентанил", каза Тръмп в Белия дом, часове след като встъпи в длъжност.
Той поясни, че се обмисля митата да влязат в сила от 1 февруари.
По време на предизборната си кампания за президентските избори Тръмп обеща да въведе мита от 25% върху всички стоки, идващи от Мексико и Канада, ако тези страни не пресекат потока от наркотици и мигранти към Съединените щати.
Мексико и Канада на теория са защитени от споразумение за свободна търговия, подписано през първия мандат на Тръмп, което той нарече "най-доброто възможно".
Администрацията на новия президент на САЩ Доналд Тръмп обяви намерението на САЩ да се оттегли от Парижкото споразумение за климата. По този начин новата изпълнителна власт демонстративно отхвърли глобалните усилия за борба със затоплянето на климата, предаде АФП, цитирана от БНР.
Тръмп заяви, че администрацията му ще обяви "извънредна ситуация в областта на енергетиката“, за да разшири значително сондажите в най-големия производител на нефт и газ в света. Републиканецът планира да се откаже от предстоящите строги стандарти за замърсяване на околната среда за леки и товарни автомобили, които той осмива като „мандат за електромобилите“.
"Президентът Тръмп ще се оттегли от Парижкото споразумение за климата“, заявиха от Белия дом малко след като републиканецът положи клетва, без да посочва конкретни срокове.
Напускането на споразумението ще отнеме една година, след като се подаде официално уведомление до рамката на ООН, която е в основата на глобалните преговори за климата.
Критиците предупреждават, че това може да окуражи други големи замърсители като Китай и Индия да намалят собствените си ангажименти.
"Оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение е жалко, но многостранните действия в областта на климата са доказали своята устойчивост и са по-силни от политиката и политиките на която и да е отделна държава“, заяви Лоранс Тубиана, главен изпълнителен директор на Европейската фондация за климата и ключов архитект на Парижкото споразумение.
Панамският канал е и ще продължи да бъде панамски.
Така президентът на централноамериканската държава Хосе Раул Молино отвърна лаконично, но твърдо на обявеното от президента на Съединените щати Доналд Тръмп намерение да върне на Вашингтон контрола върху канала.
Тръмп официализира тази заявка в първата си реч след началото на втория си мандат в Белия дом. И повтори спорното си твърдение, че не панамските власти, а всъщност Китай контролирал корабния трафик в изкуствения воден коридор между Атлантическия и Тихия океан.
Каналът е построен от Съединените щати през 1914 година, но съгласно споразумение, постигнато по време на президентстването на Джими Картър преди близо 50 години, съоръжението беше върнато на Панама през 1999-а.
В речта си тази снощи Тръмп нарече този подарък "глупав".